Ozvena štartovacieho výstrelu projektu Nezastaviteľní sa už nesie celým Slovenskom

Zástupcovia viacerých občianskych združení, pracovníci domovov sociálnych služieb, metodici, členovia výborov, špeciálni pedagógovia a ďalší na slovo vzatí odborníci zodpovedali pri viacerých osobných i on-line príležitostiach podrobné a neúnavne kladené otázky o živote so zrakovým, sluchovým, telesným i mentálnym postihnutím. 

Ich autormi boli Plzeňský Prazdroj Slovensko, a. s., Nadácia Pontis a Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením so zámerom zaistiť, aby ste s prívalom endorfínov vystačili až do cieľovej rovinky.

 

Niekoľkomesačné úsilie Plzeňského Prazdroja Slovensko, a. s., vyvrcholilo vytvorením unikátnej webovej platformy, vďaka ktorej si môžete nájsť spoločníka na beh, plávanie, bicyklovanie, tanec, turistiku či akýkoľvek iný šport. Stačí, ak sa zaregistrujete na www.nezastavitelni.sk, absolvujete telefonický rozhovor s administrátorom a počkáte si na e-mailovú notifikáciu o tom, že je všetko, ako má byť, a vy ste sa naozaj stali súčasťou projektu.

„K prepojeniu dochádza na základe reakcie na dopyt a ponuku – človek so zdravotným postihnutím aktivitu dopytuje, teda hľadá si spoločníka, ten bez neho aktivitu ponúka, teda reaguje na dopyt,“ odpovedá mi na otázku, ako to funguje, koordinátorka projektu Barbora Vrábelová. „Keď sa nájde vhodná dvojica, prichádza ďalší e-mail a na internetovej stránke sa objaví chatovacie okno, priestor na dohodnutie presného dátumu, času, miesta stretnutia a ďalších detailov. Táto komunikácia je neverejná, vidia ju iba prepojení športovci a administrátor webu.“

E-mail si vo svojej schránke nájdu obaja účastníci aj po spoločnom športovom stretnutí. Bude to výzva vyplniť formulár, a poskytnúť tak spätnú väzbu – vyjadriť svoje pocity, ohodnotiť danú aktivitu a podeliť sa so svojimi vizuálnymi či audiovizuálnymi zážitkami. Fotografie či videá však účasť v projekte nepodmieňujú.

 

Pavol Kéri a dobrovoľník Martin vítali jar v našich veľhorách. Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko, a. s.

 

S neznámym do neznáma?

Samozrejme, bezpečnosť oboch účastníkov bola pre Plzeňský Prazdroj Slovensko, a. s., pri plánovaní projektu veľká téma. Ako zo svojej pozície eliminovať možné riziká, napríklad vylúčiť uchádzačov so sklonmi k agresivite, ponuky aktivít ohrozujúcich zdravie a pod.? Prvým monitoringom je spomínaný telefonický rozhovor. Kontaktovaniu sa nevyhne nik – ani človek, ktorý spoločníka hľadá, ani ten, ktorý chce svoj čas a energiu niekomu dobrovoľne venovať. Najmä zo začiatku, teda pri prvých stretnutiach vytvorených dvojíc, sa organizátor bude usilovať zabezpečiť prítomnosť svojho zástupcu alebo niektorého z partnerov projektu. Jeho úlohou bude ľudí spoznať, prispieť radou, pomôcť nastaviť realistické očakávania či riešiť prípadné nezhody. Navyše, každý Nezastaviteľný bude musieť podpísať čestné prehlásenie, že aktivitu ide vykonávať na vlastnú päsť, s jej obsahom sa oboznámil a plne si uvedomuje možné riziká.

Zriaďovateľ platformy pre športovcov žiadne plošné úrazové poistenie nezabezpečuje. Ľudia bez zdravotného postihnutia, ktorí sa v reakcii na výzvu v médiách, on-line či na rôznych podujatiach do projektu prihlásia, sú vopred poučení. Do problematiky ich vovedú štyria sprievodcovia v graficky atraktívnom a prehľadnom prevedení. Nadácia Pontis, ktorá bola ich prípravou poverená, zosumarizovala rady, odporúčania a očakávania nielen z oblasti športu či bezpečnosti, ale i komunikácie a sprevádzania človeka so sluchovým, zrakovým, telesným a intelektuálnym znevýhodnením. Len na okraj uvádzam, že všetky výstupy odsúhlasili reprezentatívne organizácie osôb so zdravotným postihnutím, tému nevidiacich a slabozrakých zastrešila ÚNSS.

 

Turistike sa môžete oddať aj na vozíku. Zdroj: Plzeňský Prazdroj Slovensko, a. s.

 

Kam s otáznikmi

Plzeňnský Prazdroj Slovensko, a. s., si dal záležať aj na tom, aby sa stránka projektu mohla hrdiť nálepkou Blindfriendly. V júli zhodnotila ÚNSS jej prístupnosť, prevádzkovateľ webu bol na nedostatky vyplynuvšie z auditu upozornený a prisľúbil ich nápravu. Ak by ste ale predsa len tápali, svoju prosbu o pomoc adresujte na nezastavitelni@birell.sk.

 

Dušana Blašková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *