Príbehy rozprávané obrázkami

Aj vy ste chodili do škôlky s Ferdom Mravcom? Precestovali svet po boku Asterixa a Obelixa a každú voľnú chvíľu trávili v klubovni Rýchlych šípov? Aj vy ste s Tarzanom kraľovali africkej džungli, so Supermanom a Batmanom bojovali proti zločincom? Aj vy ste túžili po Spidermanovom humore a irónii, po obratnosti, reflexoch, sile, regenerácii a pomalšom starnutí, ktoré Kapitán Amerika získal po vpichnutí zázračného séra? Stavím sa, že knižky, rozhlasové hry i televízne seriály máte načítané, napočúvané a napozerané, ale viete, že všetky tieto legendy boli najprv kreslenými postavičkami komiksov?

 

Pasáž pre prvočitateľov

Komiks prišiel do nášho jazyka z angličtiny, z comics alebo comic strip. Považuje sa za autonómny žáner, v ktorom sa snúbia prvky výtvarného, literárneho a filmového umenia. Výtvarného, pretože ide o kresby, literárneho, pretože sa prostredníctvom nich vyrozpráva nejaký príbeh, v mnohých komiksoch si dokonca môžete prečítať aj krátke texty, a filmového, pretože obrázky sú zoradené v kinematografickom slede a autori pracujú s princípmi kamerových záberov, strihu a pod.

Základom komiksu sú tzv. sekvencie, teda kresby, ktoré zachytávajú jednu epizódu príbehu. Práve ich reťazením sa dej posúva stále ďalej a ďalej. Keďže fantázii sa medze nekladú, môže jedna sekvencia zaplniť celú stranu, alebo sa jedna strana rozdelí na dve, tri, štyri až šesť sekvencií. Kvôli prehľadnosti bývajú oddelené, najčastejšie čiarami, usporiadané horizontálne v pásoch, výnimočne sa ale dej odvíja aj vertikálne.

Komiksy môžu byť čisto obrázkové, v niektorých sa ale objavujú tzv. bubliny, čiže polia, do ktorých možno vpísať text. Evolúcia im prisúdila rôzne tvary, takže prehovor postavy sa zakaždým vpisuje do elipsy… no, možno výstižnejšie by bolo povedať do lievika, pretože z elipsy smeruje k hovoriacej postave postupne sa zužujúci cíp. Vďaka tomu je čitateľovi jasné, kto čo hovorí. Myšlienky sú umiestnené v obláčiku, na emóciách a zvukoch sa písmenkami šetrí, na všetko existuje nejaký grafický symbol – linka, špirála, vír atď. Všetko toto sa zmestí do sekvencie, jedine rozprávač je zvyčajne z kola von a jeho priestor, mimochodom, v hranatom rámčeku, je vedľa pásma kresieb.

Tak, a teraz, keď sú v obraze aj tí z vás, ktorým sa komiks dostal do ruky po prvýkrát, môžeme spoločne vstúpiť do príbehu. Vyrážame do Poľska, pretože práve tam vznikli dva unikátne komiksy pre nevidiacich.

 

Dušana Blašková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *