Na túto tému som sa porozprával s Fundraiserom Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Petrom Ostružiarom, ktorému sa podarilo získať umelcov pre našu vec.
Kým sa dostanem k prvej otázke, musím hlavne sebe ozrejmiť slovo event. V našom jazyku sa usadilo iba nedávno a ešte sme si naň všetci nezvykli. Ani internetové slovníky cudzích slov (navštívil som ich len 6) tento výraz neobsahovali. Priatelia, ktorí sú IN, ma poučili, že event je podujatie. Lenže podujatie je neurčitý pojem. Podujatím môžeme označiť výstavu nábytku, divadelné predstavenie či súťaž v love sardiniek. Pokiaľ chceme zameranie podujatia upresniť, pomôžeme si novým slovkom – Event. To mi naznačuje, že ide o podujatie s kultúrnym základom, kde prebiehajú aj ďalšie aktivity. Ja to tak aspoň cítim. Peťo, mýlim sa čiastočne alebo úplne?
„Nemýliš sa v podstate vôbec. Slovo event v jednoduchom preklade naozaj znamená podujatie alebo udalosť. No nie vždy sa dá anglický výraz doslovne preložiť do slovenčiny tak, aby vyznel jednoducho a nestratil svoj význam. Doslovný preklad by znel asi takto: podujatie pre zvláštnu udalosť, ktorá má v návštevníkoch vytvoriť pozitívny obraz o prezentovanej značke.“
Ako vyzerala príprava
Takýto Event prebiehal aj počas hlavného zbierkového dňa v Bratislave. Organizovala ho ÚNSS a o jeho program sa postaral Petr Ostružiar. Päť vystúpení renomovaných skupín a sólistov je malý festival. Teda počin, za ktorým sa skrýva veľa skúseností, organizačných zručností a schopností – „vedieť sa dohodnúť“. Ako sa Ti to podarilo?
„V dnešnej dobe sociálnych sietí a internetu je to naozaj veľmi jednoduché. Stačí sa popozerať, či daný umelec komunikuje prostredníctvom sociálnych sietí, nebáť sa ho osloviť, nadchnúť ho myšlienkou a na 99% zaznie áno. To všetko však v prípade, ak sa tieto aktivity komunikujú v značnom predstihu. Umelci majú plánované vystúpenia na niekoľko mesiacov dopredu, preto je nemysliteľné, že potvrdia vystúpenie týždeň alebo mesiac pred nami plánovaným podujatím. Umelcov sme oslovovali už od februára tohto roku, čiže 6 až 7 mesiacov pred samotnou akciou.“
Všetci vystúpili bez nároku na honorár?
„Áno, s radosťou musím povedať, že všetci umelci vystúpili bez nároku na honorár. Samozrejme, so samotným podujatím boli spojené aj určité náklady na techniku, pódium, zvukárov a zabezpečenie, ale aj tieto náklady boli vďaka dodávateľom na úplnom minime. Dovolím si povedať, že boli pod nákladmi dodávateľa, a teda išlo o podporu aj z ich strany, za čo všetkým zúčastneným a zapojeným patrí naša úprimná vďaka.“
Zhrňme si program
„Koncert otvorila dvojica interpretov, Peter Bažík a Peter Zbranek. Peter Bažík má za sebou duetá s Máriou Čírovou, Janais i so Sisou Lelkes Sklovskou a niektorých možno prekvapil hrou na husliach.“
Sadli si chlapci?
„Z môjho pohľadu tam bola viditeľná jasná harmónia. Bolo cítiť, že obaja jednoducho hudbu milujú, takže za mňa vystúpenie a odovzdaná emócia na jednotku s hviezdičkou.“
Aby som nebol nudný vypytujúci sa, budem trocha nespratný a dovolím si veršík:
U susedov na grile
púšťali nám Fragile,
mali skvostné vokály.
Bol by Vám to krásny deň,
kazili ho sliepky len,
furt do toho kvokali.
Snáď som tým neznesvätil skvelú vokálnu skupinu, ktorú tvorí 11 členov. Je známe, že nevystupujú vždy v plnej zostave. Koľkých sme privítali na pastelke a ako im to spievalo?
„Na pastelke sme, bohužiaľ, mali možnosť počuť len siedmych spevákov. Ale myslím, že vidieť a počuť Fragile naživo by stálo za to, aj keby boli len dvaja.“
Veroniku Strapkovú si v komerčných rádiách bežne nevypočujeme, napriek tomu bola už dvakrát hosťom Telerána. Venuje sa aj charitatívnej činnosti, pomáha deťom s onkologickým ochorením. Publicisti o nej píšu ako o speváčke s nádherným hlasom s inteligentnou a vkusnou piesňovou produkciou. Bolo také aj jej vystúpenie?
„Samotnú Veroniku Strapkovú v úlohe speváčky som začal vnímať až vtedy, keď mi o nej, ako o svojej parťáčke, povedal môj kamarát OPAK, ktorý bol vlastne prvým dohodnutým umelcom. Len pre informáciu, OPAK je práve človekom, ktorý spolu s Martinom Hudákom stoja posledné dva roky za produkciou televíznych a rozhlasových spotov pre Bielu pastelku. Ale aby som sa vrátil k Veronike. Toto spojenie bolo dokonalé a do jej hlasu a spôsobu prezentácie som sa jednoducho zamiloval.“
Naopak Simu Martausovú čitateľom predstavovať netreba, to sa týka aj jej altruizmu, Vystupovala sama alebo mala so sebou nejakých hudobníkov?
„Sima to rovnako ako všetci ostatní pojala tak, že nechcela ani jedného fanúšika obrať o kompletný zážitok, a preto vystúpila aj so svojou kompletnou kapelou. Dokonca ukázala, že je zručná nielen v spievaní, ale aj ako domáci kutil. Schmatla skrutkovač a dotiahla si uchytenie mikrofónu, ktorý nedržal podľa jej predstáv. Potom sa vrhla medzi fanúšikov, fotila sa a podpisovala autogramy. Som rád, že sa nám podarilo získať práve Simu, ktorej ľudskosť zaplavila celé námestie.“
Keď som si pustil na internete skupinu Korben dallas, mal som pocity ako pri skladbách Deža Ursinyho, aj keď tu nehrajú klávesy, ale gitara, basgitara a bicie, nádherné poetické veci. Netreba brať však moje prirovnanie vážne, môj hudobný obzor sa totiž výrazne zúžil už pred 30 rokmi. Aké boli tvoje pocity z ich muziky?
„Korben Dallas je moja srdcovka, úprimne som si chcel urobiť radosť a dopriať si zaslúženú odmenu za niekoľko mesačnú prípravu tohto podujatia práve chalanmi, ktorí dokážu hudbou dokonale vyjadriť to, ako ja tento svet vnímam. A keď som v našom tíme oznámil, že naše pozvanie prijali, udiali sa u nás letné Vianoce. (úsmev) Takže veľmi veľmi neobjektívne by som vyjadroval pocity za ostatných návštevníkov. Ale ako dostatočný argument môže byť informácia, že v ten deň mali aj ďalšie vystúpenia a napriek tomu zahrali pre nás a pre ľudí.“
Vydarená moderátorská dvojica
Dlhé roky moderovali eventy Patrik Herman a Kristína Prekopová, za čo im patrí veľká vďaka. Tohtoročný event moderovali ambasádorka zbierky Adela Vinczeová a Dodo Kuriľák, určite návštevníkov nenudili. Môžeš potvrdiť?
„Asi sa nám podarilo za posledné dva roky vytvoriť novú hviezdnu moderátorskú dvojicu. Jednoducho títo dvaja majú spolu takú chémiu, ktorá sa len tak nevidí. Teší ma ich prístup k spolupráci s pastelkou. Pred dvomi rokmi som oslovil Adelu s prosbou, či by sa nestala našou ambasádorkou. Pamätám si, že mi od nej prišla odpoveď asi o pol jednej ráno a zobudila ma. Písali sme si asi 20 minút a dohodli sme sa na tom, že sa chce stať našou tvárou. Získala si ma však tým, že chce byť našou ambasádorkou dlhodobo, pretože ju pomoc „zrakáčom“ naozaj zaujíma a aktivity, ktoré sama od seba vyvíja, sú nad rámec mojich predstáv, ktoré som mal pred spoluprácou.
Dodo Kuriľák nás oslovil v rovnakom čase. Veľmi nám chcel nejako pomôcť, napríklad s audioknihami, a tak sme ho rovno využili ako moderátora. Preto patrí obom veľká vďaka za všetko, čo pre nás robia.“
Muzikantov so zrakovým postihnutím na evente reprezentoval Peter Zbranek. Neuvažoval si o širšom zastúpení „zrakáčov“ v programe?
„Uvažoval, ale Stevie Wonder nemal čas, Andrea Bocelli chcel národné divadlo, a to nám neprenajali. Ale teraz vážne, som rád, že sa nám tento rok podarilo získať aspoň Peťa Zbraneka a možno bolo práve jeho vystúpenie impulzom a motiváciou pre nevidiacich, ale aj vidiacich umelcov.
Vo svete hudby a zábavy predsa nie je zrakové postihnutie problémom. Verím, že sa nám podarí nadviazať nejaké spolupráce práve medzi nevidiacimi umelcami a známymi hviezdami. Toto si necháme ako výzvu na ďalšie mesiace.“
Treba dodať, že záštitu nad koncertom prevzal primátor hlavného mesta Bratislava Matúš Vallo. Petr, ďakujem Ti za rozhovor a s poďakovaním sa iste pripájajú aj ďalší ľudia z ÚNSS za prípravu atraktívneho koncertu v rámci eventu.
Josef Zbranek