Prezentácia pomôcok

„Ty vždy používaš všeličo, čo naši nie len že nepoužívajú, ale možno ani nepoznajú. Bolo by pre nich zaujímavé zistiť, aké technologické novinky majú ľudia s problémami zraku k dispozícii v Poľsku,“ nenápadne nadškrtla naša inštruktorka počas priestorovky. A milý klient nelenil, zavolal kamarátovi a do piatich hodín bolo. hotovo. 

 

Predseda ÚNSS Branislav Mamojka mal v utorok 22. januára v zasadačke bratislavského krajského strediska pred takmer tridsiatkou záujemcov slovo len pár minút. Pánom situácie sa stal majiteľ firmy Medison z Poľska Wojciech Maj, ktorý je už 25 rokov nezávislým odborníkom v oblasti počítačovej gramotnosti pre nevidiacich, špecializuje sa na prístupnosť webových stránok, technológie a asistenčné zariadenia pre ľudí so zrakovým postihnutím. Pre domáci trh realizoval niekoľko dôležitých špeciálnych asistenčných riešení a stal sa ich distribútorom. V roku 2014 si v Kielcach otvoril v Poľsku jediné (navyše aj v iných krajinách stále ešte unikátne) rodinné rehabilitačné a tréningové centrum. Ak sa podaktorým z vás meno Wojciech Maj v hlave krúti, ale nie a nie sa uhniezdiť, pripomeniem, že v rokoch 1997 – 2001 sa zapojil do projektu EENAT, ktorý ÚNSS viedla.

 

muž stojaci pri stole prezentuje pre nevidiacich prítomných.
Majiteľ firmy Medison Wojciech Maj na prezentácii pomôcok v Bratislave

 

 (ne)Vídané, (ne)slýchané

Prvým bodom programu boli palice, laski, ako ich Poliaci z preukrutnej náklonnosti volajú: orientačná z dielne nemeckej spoločnosti Vistacs s laserom, vďaka čomu dokáže nevidiaceho vibrovaním upozorniť na prekážky v priestore medzi rukou a tvárou; ultrasonická, ktorá dokáže zachytiť prekážky v rozmedzí od 1,6 do 4 metrov (nie však s takou presnosťou ako laserová), a do tretice ultraľahká karbónová americkej Národnej federácie nevidiacich, ktorej veľkým plusom je minimálne zaťažovanie zápästia a špeciálna oceľová koncovka na gumenom izolátore, ktorá pri dotyku s povrchom vydáva tak jednoznačný zvuk, že rozoznáme asfalt od betónu. Nedajú sa však skladať, čo môže niekedy trošku skomplikovať život.

Zariadenie, ktoré si upevníme na prst ruky a vibráciami nás diskrétne upozorní na prítomnosť a vzdialenosť prekážok, sa nazýva Live Braille Mini. Rozsah tohto ultrazvukového detektora prekážok je buď 3,5 metra, alebo 1,6 metra, už ako si kto nastaví. Využívaný je hlavne slabozrakými, ktorí si takýmto nenápadným spôsobom môžu pomôcť pri pohybe v interiéroch a v preplnených priestoroch.

 

Starší nevidiaci muž skúša palicu za asistencie vyškoleného personálu.
Prezentované palice sme si mohli aj vyskúšať

 

S pomocou smartfónu

Ďalšou z predstavovaných pomôcok bol Tech4Freedom UFO (Universal Finder). Je to malý zvukový signalizátor, ktorý je možné ovládať zo smartfónu. Uľahčí nám lokalizovať napríklad batožinu na páse na letisku, vlastné deti na ihrisku, so súpravou týchto zariadení môžeme zvukom označiť stĺpiky bránky pre nevidiacich hráčov. Už sa veru nebudú môcť vyhovoriť, že počas zápasu nevedeli, kam smerovať loptu. Tento prístroj sa dá naprogramovať aj tak, že keď vojdete do svojej kancelárie, na obrazovke smartfónu sa vám zobrazí zoznam aktuálnych úloh. Užitočné, čo poviete?

Najväčší ohlas však mal nepochybne OrCam MyEye 02. Ide o malé a ľahké zariadenie s miniatúrnou kamerou, ktoré je možné prichytiť magnetmi k bočniciam rámov okuliarov. Jeho úlohou je snímať priestor pred užívateľom a na základe povelov alebo automaticky hlasovým výstupom sprostredkovať rôzne informácie získané z obrazu kamery. OrCam MyEye 2.0 využíva riešenia umelej inteligencie. Softvér zariadenia sa aktualizuje počítačom alebo mobilom. Je určený pre slabozrakých, prakticky nevidiacich aj nevidiacich užívateľov (títo potrebujú krátky zácvik, aby vedeli správne nastaviť smer snímania priestoru, textu, predmetu a pod., ale nie je to nenaučiteľné). OrCam nám pomôže rozpoznávať tváre, produkty, farby, bankovky, čiarové kódy, čísla autobusov, tabule na budovách, nápisy na stenách, označenia a oznamy na dverách kancelárií, čo ale stále nie je všetko. Ak by ste chceli nejaké čísla, prosím: do pamäte rozpoznávania tvárí sa zmestí viac ako 100 vašich známych, do pamäte produktov viac ako 150 položiek.

Čísla, za ktorými by ste našli znak eura či dolára, neuvádzam. Sú privysoké, tieto pomôcky navyše zatiaľ ani nenájdete na zozname tých, ktoré by vám pomohol zaplatiť ÚPSVaR. Ale však možno sa raz dočkáme.

mladý muž skúšajúci OrCam MyEye 02

muž prezentujúci OrCam MyEye 02
Záujemcov v Košiciach predstavili 24. januára OrCam Jakub Kachel zo spoločnosti Sagitta z Českej republiky a používateľka zariadenia Hana Petrová zo Sjednocenej organizace nevidomých a slabozrakých Českej republiky

 

Dušana Blašková

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *