Ja a môj životný štýl

Stretávame sa, voláme si, komunikujeme cez smsky, skype, masenger, na Facebooku komentujeme, kto s kým, čo a ako urobil, kde bol a kam sa chystá. 

Riešime, čo si oblečieme, kam pôjdeme na obed, či nie je čas zmeniť farbu vlasov, či nás ešte baví aktuálny vzťah, ako sa zoznámiť s niekým novým, ako nepodľahnúť melanchólii, keď sa nám nedarí, kým sme a čo znamenáme. Máme to ale naozaj tak pevne v rukách?

 

Pre mnohých sú vzorom známe osobnosti, ktoré sa chvália moderným a najmä zdravým životným štýlom. Ale vieme, aký je ten náš životný štýl? Čo chceme A hlavne čo robíme, aby sme to dosiahli? Staráme sa správne nielen o svoje telo, ale aj o svoju osobnosť? Ako nadviazať kontakt s partnerom, ktorý prežije aj naše chyby? Ako rozvíjať vzťah? A čo naša sexualita a potreba intimity? S kým sa o tom poradiť a porozprávať? Milióny otázok a milióny odpovedí. Jediná cesta neexistuje, ale na tie, ktoré máme k dispozícii, nás navedú na slovo vzatí odborníci.

 

Pre dámy i pre pánov

Krajské stredisko Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Trnava, Knižnica Juraja Fándlyho a dámy z Oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva si pre vás pripravili sériu prednášok a workshopov zameraných na fyzické i duševné zdravie a partnerské vzťahy. Výber tém je pestrý a je len na vás, koľkokrát budete cestu k nám merať.

Prvá prednáška sa uskutočnila 20. marca v priestoroch Knižnice Juraja Fándlyho a jej heslom bolo Keď sa o seba starám zvnútra, vidno mi to na tvári alebo Chvíľu v ústach, navždy na zadku. Obsahom tohto stretnutia bolo, ako ste si istotne domysleli, zdravé stravovanie, prevencia civilizačných a kardiovaskulárnych ochorení, obezity, pohybové aktivity a hygiena. Samozrejme, neustále sme mali na pamäti, že účastníci majú zrakové postihnutie, takže nehrozilo, že ich prednášatelia vyšlú samých behať po lese, aby spomínanú kondičku a vitalitu nadobudli.

Druhé stretnutie bude zaujímavé najmä pre tých, ktorí by sa radi dozvedeli viac o ľudskej sexualite, o tom, prečo je normálne a potrebné venovať sa vlastnej intimite, ako to funguje v partnerských vzťahoch, prečo je vítané plánované rodičovstvo, čo robiť pre svoje pohlavné zdravie, ale čaká nás aj diskusia o zoznamovaní. Sprievodcov obvykle na našich aktivitách vítame, počas tohto workshopu však budú mať samostatný program: nácvik sprievodcovských techník, informácie o osobnej asistencii, jej prednostiach a úskaliach. Alebo si môžu len tak poklebetiť s pracovníčkami strediska pri šálke chutnej kávy.

 

Štyrikrát. Až tak dosť!

V zdravom tele zdravý duch, hovorí odveká múdrosť, počas ďalšieho stretnutia sa preto zameriame na naše duševné zdravie, potrebný oddych, schopnosť pracovať so stresom a naučíme sa prepotrebnú vec – relaxovať.

Čerešničkou na torte bude starostlivosť o náš zovňajšok. Áno, aj kozmetika, starostlivosť o pleť, pokožku, vlasy a to, či nám viac pristane červená, alebo žltá farba, či sme viac zemské, alebo éterické typy, je téma, ktorá nám môže pomôcť cítiť sa vo vlastnom tele lepšie. A to bez ohľadu na vek, dokonca pohlavie. Takže ani páni sa tejto témy nemusia báť.

 

Sme tu pre vás

Je pre nás prioritou, aby ste sa cítili dobre, boli čo najviac samostatní a chceli od života čo najviac. Roky poskytujeme širokú škálu nevyhnutných sociálnych služieb a priniesť niečo nové, zaujímavé a atraktívne, je pre nás výzvou, ktorá nás teší. Ak by ste mali otázky (organizačné, tie milióny o životnom štýle si šetrite pre odborníkov), kontaktujte, prosím, vedúcu krajského strediska v Trnave Lenku Patyiovú: mailom na patyiova@unss.sk alebo telefonicky na 033/5512 706, príp. 0911 496 639.

 

Lenka Patyiová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *