Hlohovec bez bariér

Na jar tohto roku sa aktívni členovia základnej organizácie a krajskej rady ÚNSS pustia do označovania prekážok nebezpečných pre ľudí so zrakovým postihnutím. Už žiadne modriny, žiadne pády, žiadne stehy! 

 

Primátor mesta Hlohovec Miroslav Kollár vyzval občanov a mimovládne organizácie, aby participovali na zvýšení kvality života vo svojom meste a podali návrhy a projekty, ktoré tu bývanie a pohyb uľahčia. Naša základná organizácia a Krajská rada ÚNSS Trnava sa rozhodli zúčastniť sa na tomto dianí, a preto spolu podali projekt s názvom a heslom Odstránenie a zviditeľnenie prekážok pre našich členov únie a ostatných občanov, návštevníkov mesta so zrakovým postihnutím, slabozrakých a prakticky nevidiacich. Uskutočnilo sa viacero sedení so zástupcami mesta, verejná prezentácia na mestských slávnostiach, kde o každodenných architektonických bariérach hovorili priamo nevidiaci a slabozrakí – medzi inými aj krajan, muzikant zo skupiny KYKLOP band Daniel Sobota.

 

fotografia pešej zóny s betónovými kužeľami na zabránenie vstupu áut
Kužele na pešej zóne zabránia vstupu áut, ale nie úrazom ľudí so zrakovým postihnutím

 

Navrhované zlepšenia v meste mohli občania hodnotiť priamo na slávnostiach, cez internet alebo v Informačnom centre mesta Hlohovec. Spomedzi šestnástich podaných a predstavených projektov sa ten náš dostal na tretie miesto.

 

Prechod cez budovu, v strede
Neviditeľné kamene v meste Hlohovec treba označiť reflexnou páskou

 

Na základe mimoriadne kladnej odozvy pridelilo mesto Hlohovec finančné prostriedky, ktoré v jarných mesiacoch roka 2019 umožnia členom ZO a KR prekážku, ktorá sa nachádza na pešej komunikácii, vyznačiť v hornej časti reflexnými prvkami tak, aby bola vnímateľná pre ľudí so zrakovým postihnutím a umožnila im bezpečný pohyb po meste.

 

Jozef Kopaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *