Aj v Prešove sme si pripomenuli Deň nevidiacich

Workshopu v priestoroch Knižnice P.O. Hviezdoslava v Prešove sa zúčastnilo 80 návštevníkov, medzi ktorých patrili najmä študenti stredných a vysokých škôl zo študijných odborov špeciálna pedagogika a sociálna práca. 

 

Na počesť narodenia Valentina Haüya, zakladateľa systematického vzdelávania nevidiacich ľudí, si každoročne 13. novembra pripomíname Deň nevidiacich. Bol presvedčený, že nevidiaci sú vzdelávateľní, a preto pre nich v roku 1784 založil v Paríži prvú školu a výraznou mierou sa zaslúžil o to, aby sa dokázali naučiť čítať a písať.

 

Slovo na dotyk

Pri tejto príležitosti sa v krásnych priestoroch Knižnice P.O. Hviezdoslava v Prešove uskutočnil workshop s názvom Slovo na dotyk. Na jeho obsahu sa spoločne podieľali Knižnica P.O. Hviezdoslava v Prešove, Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči a Krajské stredisko Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v Prešove.

Stretnutie bolo plné zaujímavých informácií o spôsobe tvorby a využitia digitálnej knižnice, reliéfnych a zvukových kníh, kníh v Braillovom písme a v zväčšenej čiernotlači. Účastníci sa mohli dozvedieť o viacerých typoch a možnostiach výpožičných služieb jednotlivých knižníc, prezentovali im ponuku zaujímavých programov a projektov určených pre nevidiacich a slabozrakých ľudí.

 

Plagát workshopu "Slovo na dotyk".
Podujatie Slovo na dotyk sa uskutočnilo pri príležitosti narodenia Valentina Haüya, zakladateľa systematického vzdelávania nevidiacich ľudí

 

Svet na dotyk

Súčasťou workshopu bolo aj premietanie krátkeho dokumentu Svet na dotyk. Účastníci si sami mohli vyskúšať čítanie rôznych dokumentov bez zraku, s využitím simulačných okuliarov a so svojimi skúsenosťami sa s nimi podelila aj členka Základnej organizácie ÚNSS č. 30 v Prešove Oľga Klimková. Na tomto workshope sa zúčastnilo približne 80 návštevníkov, medzi ktorých patrili najmä študenti stredných a vysokých škôl zo študijných odborov špeciálna pedagogika a sociálna práca. Podujatie prišli svojou účasťou podporiť aj členovia Základnej organizácie ÚNSS č. 30 Prešov a predstavitelia Lions Clubu Prešov.

 

(red.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *