Za sebou už máme šesť odborných konferencií na tému prístupnosť a sprístupňovanie kultúry ľuďom so zrakovým postihnutím. Zamerali sme sa na sprístupňovanie literárnych textov, múzeí, historických pamiatok, výstav a audiovizuálnych diel, ostatná konferencia bola venovaná kultúrnym aktivitám ľudí so zrakovým postihnutím. Siedma konferencia Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska bude bodkovaná.
Šesť bodov, zoradených po troch v dvoch stĺpcoch. Kombináciou bodov (pridávaním a vynechávaním jedného až piatich) možno zaznačiť písmená abecedy (aj s diakritikou), interpunkčné znamienka, matematické či chemické symboly aj noty. Nič nové? V poriadku. Veľkosť jednotlivých bodov, vzdialenosť medzi nimi, ako aj medzi riadkami je pevne daná tak, aby sa základná bunka Braillovho písma, takzvaný šesťbod, dal obsiahnuť bruškom jedného prsta. Stále nič? A čo toto? Prvých desať písmen sa tvorí len pozíciami 1, 2, 4, 5. A keď chcete vytvoriť druhú desiatku, teda písmená od K po T, pridáte len tretí bod. Z A tak dostanete K, z B L, z C M… Tretiu desiatku vytvoríte z druhej pridaním šiesteho bodu: z K je odrazu U, z L V, z M X atď. Aj to ste vedeli? Ideme ďalej: Braillovo písmo bolo predstavené svetu v roku 1825. Za hranice Francúzska však začalo prenikať až po roku 1850. Významným míľnikom v jeho histórii je rok 1878, keď Kongres pre zlepšenie osudu nevidiacich a hluchonemých na svojom zasadnutí v Paríži odmietol všetky ostatné návrhy na slepecké písmo a postavil sa za zavedenie Braillovej abecedy do celého sveta. Aspoň to, že v Uhorsku Braillovo písmo zaviedli až roku 1893 a prvé slovenské učebnice tlačené Braillovou abecedou vyšli až za 1. ČSR po roku 1923, snáď bude pre vás novinkou. Ak nie, budeme sa musieť polepšiť.
Pre odbornú i laickú verejnosť
V dňoch 24. a 25. októbra sa v Bratislave uskutoční už 7. odborná konferencia o sprístupňovaní kultúry nevidiacim a slabozrakým osobám s názvom Braillovo písmo – jeho význam v 21. storočí a jeho budúcnosť. Vítaní sú ľudia so zrakovým postihnutím, predovšetkým používatelia Braillovho písma, zamestnanci vzdelávacích a kultúrnych inštitúcií, odborníci na aplikácie Braillovho písma v spojení s informačnými a komunikačnými technológiami, ale i tí, ktorí ho využívajú na označovanie v najrôznejších oblastiach každodennej praxe. Cieľom konferencie bude ponúknuť účastníkom ucelenú informáciu o súčasnom stave a perspektívach využitia Braillovho písma. Zámerom je poukázať na to, že ani takmer 200 rokov po jeho vzniku sa tento geniálny nástroj komunikácie nedostáva do úzadia a obava, že technológie, ako sú e-knihy, zvukové knihy a čítače obrazovky ho môžu nahradiť, je neopodstatnená. Braillovo písmo má svoj trvalý a nezastupiteľný význam, možnosti jeho uplatnenia sa neustále rozširujú – či už ide o kultúrne inštitúcie, informačné systémy, dopravu a to je len začiatok výpočtu možností.
Konferencia bude zameraná na nasledujúce oblasti:
- brail a autorské právo – Braille a sprístupňovanie literatúry a jej dostupnosť (Marakéšska zmluva, čítanie a vlastná tvorba, Dni Mateja Hrebendu).
- brail a vzdelávanie (výučba Braillovho písma, učebné materiály v Braillovom písme, Braillovská olympiáda).
- brail a jeho využitie v bežných životných situáciách (cestovný ruch, služby, voľný čas).
- brail a informačné a komunikačné technológie (tlač Braillovho písma a reliéfnej grafiky, hmatové displeje, smartfóny, RoboBraille).
Obrovský dosah, ktorý má vynález tohto reliéfneho písma na životy nevidiacich na celom svete si všetci o čosi intenzívnejšie uvedomujeme vždy začiatkom roka. Štvrtý január, deň narodenia Louisa Brailla, bol totiž v roku 2001 Svetovou úniou nevidiacich (WBU) vyhlásený za Svetový Braillov deň. Budúci rok bude na narodeninovej torte presne 210 sviečok a práve táto konferencia bude jedným z prvých darčekov od ÚNSS.
Dušana Blašková