Malý krok pre darcov, veľký skok pre nevidiacich a slabozrakých

Opäť je tu čas celoslovenskej kampane, čas informačných stánkov a merania zrakových parametrov deťom aj dospelým. Čas stoviek, ba tisícok v rovnakých tričkách, ktorí za dobrovoľný príspevok poďakujú spinkou v tvare bielej pastelky. Je tu 17. ročník našej verejnej zbierky. 

 

Plagáty najrôznejších rozmerov, PR články, grafické inzeráty, informácie na weby a Facebook, bannery, audio a videospot. Júl, august a najmä september sa nesú v znamení Bielej pastelky, v znamení pomoci a najmä osvety. Aby si ľudia nemysleli, že ako nevidiaci vidíme tmu, aby nežili v tom, že všetci máme absolútny sluch, aby sa zbytočne neunavili gestikuláciou, aby sa nám nebáli povedať „dovidenia“, aby nás nechválili za to, že si v tridsiatke dokážeme bez pomoci zaviazať šnúrku či poslať mail, aby nás neťahali za palice či netlačili do stoličiek. Slovom, aby sa zoznámili s každodennosťou so zrakovým postihnutím.

 

Hlavným partnerom je Novartis

Informácie o tom, ako si nažívame, sa šíria prostredníctvom celoslovenskej kampane a sieti regionálnych partnerov. Zoznamom všetkých vás unavovať nechceme, nájdete ho na letákoch, ktoré budú dobrovoľníci rozdávať všetkým prispievateľom počas hlavného zbierkového dňa a na stránke www.bielapastelka.sk, kde nájdete zbierku ich log. Hlavným partnerom Bielej pastelky 2018 je spoločnosť Novartis, titulom bankový partner sa pýši UniCredit Bank, mobilný zas Orange, telekom a O2. Pod nadpisom Mediálni partneri figurujú tento rok RTVS, News & Media holding, Plus jeden deň, Plus 7 dní, Báječná žena, Pluska.sk a RegionPress, partnermi sa stali Dr.Max, Bayer, Grifis, Auto Lamač, Vrbata, Model obaly, DHL, ŽSR a Lions Club International. Medzi obchodné reťazce, ktoré nás podporujú, sa zaradili Terno, Lidl, Billa a Tesco.

 

Netradičný začiatok

V tomto roku sme začali netradične – už 15. januára. Od tohto dňa je možné podporiť Bielu pastelku príspevkom na účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006, do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo vybraných inštitúciách (školy, úrady, firmy a pod.), on-line na stránke verejnej zbierky, klienti Tatra banky a VÚB pomocou mobilnej aplikácie Viamo. Posielanie SMS na číslo 820 s ľubovoľným textom v hodnote dve eurá v sieti Orange, Telekom a O2 je v hre od 15. júla. Ak ste vy alebo niekto z vašich známych zaregistrovaní v systéme prieskumov verejnej mienky Talk Online Panel, môžete  v prospech Bielej pastelky oferovať aj pripisované získané body.

 

Epicentrá informácií

V piatok 21. septembra od 10:00 do 17:00 budú tak ako po minulé roky vo viacerých mestách Slovenska pripravené pre záujemcov informačné stánky. Do GPS treba zadať: Hlavná ulica v Košiciach, Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove, Námestie Sv. Egídia v Poprade, Divadelné námestie v Martine, OC Mirage v Žiline, Europa SC v Banskej Bystrici, OC Centro v Nitre, Ul. 17. novembra v Topoľčanoch, City Aréna v Trnave alebo OC Eurovea v Bratislave. Hlavný chod je všade rovnaký – simulačné okuliare, biele palice, písacie stroje, kompenzačné a optické pomôcky, prílohy si môžete vybrať podľa chuti – ak ste milovníkom tanca, hudby a spevu, odporúčame Košice, ak preferujete výtvarné umenie hybajte do Banskej Bystrice, kde budú vystavené snímky zo starších ročníkov Cesty svetla, a ak ste knihomoľ a radi by ste sa prehrýzli latinkou a Braillom, zájdite do Prešova, pretože nazvláčajú drevo do lesa a ponúknu vám knižky o a pre ľudí so zrakovým postihnutím.

Hostiteľmi na hlavnom podujatím budú Patrik Herman (11:00 – 13:00 hod.) a Dodo Kuriľák (13:30 – 17:00 hod.). Všetkým budú servírovať diétne aj plnotučné otázky. Čakajú vás ukážky výcviku vodiacich psov, koncert Miriam Kaiser, maľovanie deťom na tvár a od 15:00 aj stretnutie s našou tohtoročnou ambasádorkou Adelou Vinczeovou. Tá si už pár hodín v úplnej tme vyskúšala, a preto vie, že to s nami naozaj netreba vidieť až tak čierno. Krajské stredisko pripravilo pre verejnosť súťaže, aby neostalo len pri slovách a predstavách.

Aj merania zrakových parametrov sú v ponuke. Grátis – merania zrakových parametrov totiž až na Trnavu zabezpečuje spoločnosť Novartis. Predskokanom budú Dudince, kde sa 19. septembra medzi 10:00 a 16:00 v Kúpeľnom dome Smaragd pozrú na hodnoty vnútroočného tlaku dospelých záujemcov, počas hlavného zbierkového dňa sa tak bude diať v Košiciach, Poprade, Banskej Bystrici a v Žiline. Bratislava, Nitra a Prešov sa popri tom zamerajú aj na stav sietnice a jej jednotlivých vrstiev. V Trnave bude meranie zabezpečovať Carl Zeiss, na škôlkarov si naši pracovníci posvietia prístrojom Plusoptix, a to v Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a v Prešove.

Ale aj mnohé z našich základných organizácií (ZO) sú v plnej pohotovosti. Za všetky spomenieme  ZO ÚNSS Šaľa, ktorá na stredu  18. septembra  na 18:00  pripravuje v MsKS Šaľa bielopastelkový benefičný koncert klasickej hudby.

 

Študentky - dobrovoľníčky Bielej pastelky pózujú s pokladničkou a informačnými letákmi.
V piatok 21. septembra od 10:00 do 17:00 budú tak ako po minulé roky vo viacerých mestách Slovenska pripravené pre záujemcov informačné stánky

 

Epicentrá radosti

Aj tento rok sa pustíme do žrebovania. Spomedzi tímov, ktorým sa vo svojom kraji podarí naplniť pokladničku najvyššou sumou, vytiahneme náhodne jeden a ten bude zapísaný do kroniky Bielej pastelky ako víťaz Motivačnej súťaže. Tento rok je výhrou účasť na natáčaní talkshow Adely Vinczeovej TROCHU INAK 15. októbra. Ak vám tento dátum niečo matne pripomína, ale nie a nie si spomenúť, tak len listujte ďalej. Výsledky zverejníme začiatkom októbra na stránke www.bielapastelka.sk.

 

Dušana Blašková

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *