Braillovské eseje sú tento rok v ženských rukách

Do tohtoročnej Súťaže braillovských esejí prišli štyri eseje. O uznanie zahraničnej poroty sa uchádzajú len ženské autorky. 

 

Súťaž braillovských esejí už čaká na svojich víťazov. V júnovom termíne do Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) poslali svoje diela štyri autorky. Eva Olexíková si zvolila tému Život s Braillovým písmom, Iveta Zbranková Braille a hlasovanie vo voľbách, Mária Kaničková sa zamýšľala nad tým, aké výhody a aké nevýhody má Braillovo písmo v porovnaní s využívaním hlasového výstupu, načítaných kníh či dokumentov. Renata Oláhová si posvietila na Braillovo písmo v ére technického rozvoja, jeho využívanie v každom veku človeka.

 

Porota sa nezmenila

V týchto dňoch sa do prvého kola hodnotenia pustí slovenská porota, aby rozhodla, ktorá zo zaslaných prác bude preložená do angličtiny a vyslaná do Európy. Zloženie poroty sa oproti vlaňajšku nezmenilo: Branislav Mamojka, Vladimír Cintula, Tímea Hóková, Želmíra Zemčáková a Dušana Blašková.

 

Vlani sme boli úspešní

Vlani súťažilo päť autorov – tri ženy a dvaja muži. Pre Slovensko sa podarilo získať 3. miesto v kategórii Junior. Cenu si prevzala dobrovoľníčka projektu YALTA Zuzana Fährerová. Rodáčka z Nových Zámkov, sa do Súťaže braillovských esejí zapojila po prvýkrát. Jej esej s názvom Bodky ako najlepší darček?, ktorá súťažila s ostatnými textami zaradenými do skupiny Zábavné príbehy s Braillovým písmom, hovorí o sile priateľstva, o bodkách, ktoré by možno pre niekoho neznamenali nič, ale jej spôsobili neopísateľnú radosť a dojali ju až k slzám. Esej v plnom znení môžu záujemcovia nájsť na stránke www.unss.sk a v piatom čísle vlaňajšej Dúhovky.

 

Propagácia Braillovho písma

Súťaž braillovských esejí vyhlasuje Európska únia nevidiacich v spolupráci so spoločnosťou Onkyo Corporation a Braille Mainichi. ÚNSS sa spolupodieľa na organizácii. Cieľom súťaže je propagovať dôležitú úlohu Braillovho písma pri prístupe nevidiacich k informáciám a pri ich sociálnej inklúzii. Tento rok už máme 12. ročník.

 

(red.)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *