Knihy z Loun sú aj pre vás

Spočiatku neoficiálny projekt niekoľkých nadšencov, dnes samostatný spolok, v ktorom popri osvetovej činnosti venujú veľa času a radostnej energie aj tvorbe audiokníh. V stále sa rozširujúcom zozname českého projektu Slyším, tedy čtu, sú všetky tituly bez skracovania textu či akýchkoľvek iných úprav. Sú tu aj pre vás. 

 

Cieľom úspešného českého projektu Slyším, tedy čtu (Počujem, teda čítam) je sprostredkovať nevidiacim a slabozrakým knihy, ktoré si sami prečítať nemôžu.

„Zdigitalizovaných kníh je síce dnes už dosť, ale ľudský prednes je ľudský prednes,“ hovorí Anna Novotná zo spolku.

V spolku sa snažia, aby knihy boli pre poslucháčov čo najpríjemnejšie, na základe toho vyberajú aj načítavateľov. Počas čítania sa striedajú, čo nevidiacim uľahčuje orientáciu v texte. Zatiaľ sa v projekte vystriedalo 65 ľudí. Knihy načítava rôznorodá skupina, momentálne ich pracuje súčasne niekoľko. Ide o dobrovoľníkov pôsobiacich v rôznych sférach, väčšina z nich pracuje s deťmi, venuje sa spevu, divadlu, hudbe.

„Mnohí z nás sú učitelia a vyučujú predmety spojené s vyššie menovanými záľubami, ale máme medzi sebou grafika, sociálnu pracovníčku, recepčnú, študentov… Od roku 2016 funguje detský tím, ktorý sa nadšene púšťa do kratších textov pre svojich rovesníkov, na jeseň 2017 sa dali dohromady viacerí mladí profesionálni herci a v apríli tohto roku slovenská skupina. Náš najnovší prírastok žije na opačnom konci republiky a bude sa špecializovať na životopisy slávnych osobností,“ opisuje Novotná.

 

Mp3 aj klasické CD

Tituly pre projekt vyberajú rôzne. Väčšinou je výber na členoch tímu, jednu knihu si napríklad vyžiadala nevidiaca kamarátka. Knižka No jo, medvěd! od Huberta Schirnecka, prvá knižka, s ktorou sa popasovali deti, sa v projekte napríklad ocitla úplnou náhodou.

„Je to vlastne taká morbídna história. Jedného dňa som si povedala, že darujem hrobku – neklame vás zrak – hrobku úplne neznámych ľudí, nechcené dedičstvo, ktoré som ponúkla cez Facebook. Jedna známa sa chytila. Odmietla si ju ale vziať zadarmo, musela som si vybrať tri knižky. A keďže som nechcela, aby za knihy zaplatila veľa peňazí, vybrala som si tie najlacnejšie z výpredajového katalógu. Jednoducho podľa toho, aká obálka sa mi páčila,“ hovorí Novotná. No a jednou z nich bol práve Medvěd. Každá z nahrávok má svoj príbeh, hoci teda podstatne „mierumilovnejší“.

Knihy spolok načítava v Lounoch. Využívajú improvizované štúdio – v skúšobni spriatelenej kapely. Mnohí sa totiž pohybujú v prostredí hudobného undergroundu a tomu zodpovedá i podoba nahrávania.

„Štúdio“ vyzerá presne tak, ako má klasická skúšobňa punkových kapiel vyzerať. „Navyše, nachádza sa na železničnej stanici, takže každú chvíľu si musíme urobiť prestávku, pokiaľ neprejde vlak,“ rozpráva Novotná. Následne sa nahrávka zostrihá, upraví sa zvuk, pridá hudba a knižka je hotová. Stačí ju len zavesiť na stránku a pustiť sa do napaľovania. Všetky tituly sú k dispozícii aj na CD, ktoré posielajú čitateľom zadarmo. Pre tých, ktorí majú staršie typy prehrávačov a s mp3 si neporadia, vyrábajú na požiadanie i klasické zvukové CD.

 

Ako sa registrovať

Nahrávky sú určené pre ľudí so zdravotným postihnutím a sú poskytované zadarmo, v súlade s licenciou pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktorá sa nachádza v autorskom zákone (z. č. 121/2000 Zb., platnom znení), v ustanovení § 38. Aj vy máte šancu sa zaradiť. Ak sa chcete stať čitateľom projektu Slyším, tedy čtu, je podľa zákona nutné preukázať, že patríte do cieľovej skupiny. A to najlepšie zaslaním kópie preukazu ZŤP či iného zdravotného potvrdenia. Na stránke www.slysimtedyctu.cz v časti KNIHY nájdete krátke ukážky z nahrávok a stručný popis titulov, v časti DOWNLOAD zas odkazy na stiahnutie celých kníh vo formáte mp3. K tomu je však potrebné mať heslo, ktoré po platnej registrácii pošlú každému oprávnenému záujemcovi. Každý používateľ sa zároveň zaväzuje k tomu, že s heslom i nahrávkou bude zaobchádzať výhradne v súlade s licenciou pre ľudí so zdravotným postihnutím. Podrobnejšie sa o nej môžete dočítať na stránke projektu.

 

Niečo viac

Spolok sa zúčastňuje aj ďalších aktivít. Okrem samotného nahrávania sa snažia upozorňovať na problematiku života so zdravotným postihnutím. Na rôznych akciách prezentujú stánok, kde si záujemcovia môžu s šatkou na očiach zostaviť rôzne skladačky, vyriešiť hmatolamy alebo sa oboznámiť s Braillovým písmom. V máji sa uskutočnil druhý ročník cyklotour Dobroděj na kole. Tento rok sa šlo Ústeckým a Stredočeským krajom (vlani bola cieľom Teplička nad Váhom), cesta trvala štyri dni a celkovo mali cyklisti 12 zastávok, pričom na každej z nich si členovia spolku v spolupráci s miestnymi inštitúciami (školy, knižnice, domovy dôchodcov) rozložili svoj stánok a návštevníkom prezentovali hmatové aktivity. V budúcom školskom roku by radi usporiadali literárnu súťaž pre školákov, ktorej výstupom by bolo autorské CD.

 

Dušana Blašková

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *