Pod kreatívu spotu verejnej zbierky Biela pastelka 2026 sa aj tento rok podpísala agentúra Promiseo. Autorskú taktovku prevzal Dušan Klobušík, ktorý nám predstavil viacero námetov. Víťazný koncept otvára tému slabozrakosti a približuje verejnosti, že byť slabozraký neznamená „len“ horšie vidieť. Spektrum zrakových diagnóz je veľmi široké a mnohé z nich zásadne ovplyvňujú každodenný život našich klientov.
Pred kamerou sa tento rok stretli ľudia rôzneho veku, profesií i životných príbehov. Každý z nich prišiel s vlastnou skúsenosťou a ochotou podporiť Bielu pastelku. Čas vyhradený v ateliéri Eloo sme využili naplno – nakrúcal sa hlavný spot, vznikali videá na sociálne siete i promo fotografie.

Veľkým spestrením pre všetkých bola prítomnosť našej štvornohej kolegyne – labradorky Sansy.
„Sansa absolvovala fotenie s ambasádormi i našimi „zrakáčmi“ a popritom všetkých potešila a zabavila. Obe dúfame, že sme prispeli nielen k príjemnej atmosfére, ale aj k úspechu 25. ročníka Bielej pastelky,“ dodáva s úsmevom jej majiteľka Zuzana Együdová, ktorú poznáte z Ekonomického oddelenia ÚNSS.

Okrem klasického spotu sme tento rok pripravili aj sériu videí, v ktorých Adela, Robo a Feri vyspovedali tváre 25. ročníka zbierky. Otázky boli rôznorodé, aj veľmi osobné a na telo. Diváci sa dozvedia, ako rôzne môžu vidieť ľudia s rovnakou diagnózou, čo našich účinkujúcich hnevá, kde vnímajú najväčšie bariéry, ako sa im cestuje, alebo ako zrakové postihnutie ovplyvňuje ich záujmy či rodičovstvo… V úprimných odpovediach spoznáte stredoškolákov Sašku a Jakuba Stražayovcov. Mimochodom, pre Sašku to bol veľmi nabitý týždeň, keďže sa popri natáčaní pripravovala na maturitu.

Predstavíme vám aj masérku a vynikajúcu cukrárku Kristínu Ondrášovú, ktorá všetkých potešila výbornými trdelníkmi priamo zo Skalice – verte nám, neodolal im nikto. Medzi tváre kampane patrí aj Katarína Boboková, ktorá sa veľmi tešila na stretnutie s naším ambasádorom Ferom Jokeom. Do tímu patrí aj úspešný paralympionik, dnes wellness pracovník a masér Daniel Cintula, či Michal Bednarovský, ktorý sa tiež venuje práci maséra.

Kým príde na rad klapka
Ste zvedaví, ako natáčací deň vnímali samotní účinkujúci? Prosím!
„Najsilnejší bol pre mňa pocit, že som medzi ľuďmi, ktorí ma naozaj chápu. V bežnom živote sa často cítim nepochopená, no tu som mala pocit, že v tom nie som sama. Verím, že naše príbehy povzbudia aj ďalších ľudí so zrakovým postihnutím, aby sa nevzdávali a napriek prekážkam žili naplno,“ hovorí Kristína Ondrášová, ktorá sa rozhodla vystúpiť zo svojej komfortnej zóny aj preto, aby verejnosti pripomenula, aké dôležité je starať sa o svoje zdravie a ako rýchlo sa môže život otočiť o stoosemdesiat stupňov. „Hoci bolo pre mňa toto rozprávanie citlivé a osobné, chcem, aby ľudia vedeli, čo sa môže stať, keď človek dostane kliešťa, ochorie na boreliózu a následne sa u neho rozvinie zápal zrakového nervu. Keď sa mi to stalo, uvedomila som si, že prichádzam o všetko – o svoje plány, sny aj bežné aktivity, ako je napríklad šoférovanie. Hoci s hendikepom žijem už 15 rokov, stále sú chvíle, kedy to nie je jednoduché. Aj ja si občas poplačem. Zároveň však verím, že naše rozprávanie bude povzbudením pre ľudí, ktorí prežívajú niečo podobné. Nie sú v tom sami. Možno im dodá odvahu nezostať len sedieť v tme či hmle, ale pokračovať ďalej a hľadať v živote to dobré. Treba zostať optimistom, aj keď je to niekedy náročné,“ hovorí úprimne Kristínka.
S priebehom natáčania bol spokojný aj Michal Bednarovský, ktorý si ho chcel vyskúšať už dávnejšie.
„Natáčací deň bol veľmi zaujímavý, bola to moja prvá skúsenosť tohto typu. Tým, že som bol prvý na rade a neprešiel som si vopred otázky s Robom Rothom, cítil som sa spočiatku neistý v tom, či mám odpovedať stručne, alebo sa môžem vyjadriť obšírnejšie a dlhšie, spomenúť len jeden zážitok alebo viacero…“
My vám môžeme prezradiť, že Michalove obavy sú zbytočné, odpovedal veľmi dobre a autenticky.
„Bolo super stretnúť aj ostatných zrakáčov. Zdieľali sme svoje životné príbehy, radosti aj strasti a pevne verím, že sa im to tiež páčilo. Potešilo ma i samotné stretnutie s ambasádormi, hlavne s Ferom, ktorý za nami hneď prišiel a zhováral sa s nami. V rámci možností s nami pár slov prehodila aj Adela. S Robom sme narýchlo „pokecali“ až tesne pred natáčaním. Možno malá výčitka – mohol medzi nás prísť aspoň na kávičku.“
Bohužiaľ, Robovu situáciu ovplyvnila práca. Hoci ho to mrzelo, prestoje a pauzy musel venovať opakovaniu textu divadelnej hry, ktorú mal večer odohrať.
Katku Bobokovú potešila nielen príjemná atmosféra, ale aj príležitosť hovoriť o každodennom živote ľudí so zrakovým postihnutím.
„Verím, že vďaka videám ľudia lepšie pochopia, aké prekážky musíme prekonávať a koľko úsilia nás často stojí urobiť veci, ktoré sú pre iných samozrejmosťou. Taktiež, že verejnosť lepšie pochopí, ako sa žije ľuďom, ktorí nevidia dobre.“
Katarínu na akcii sprevádzala mamička a spoločne sa veľmi tešili zo stretnutia s ambasádorom Ferom Jokeom. Radosť bola napokon obojstranná, a keď Feri zistil, že Katka miluje dravce, rozhodol sa s ňou nakrútiť instagramové video s výzvou pre majiteľov týchto operencov. Zatiaľ sa Katke nik neozval, aby ju pozval na prezentáciu. Ak máte niekoho, kto sa venuje sokoliarstvu, pokojne sa ozvite, radi vás prepojíme.

Pohodová atmosféra, vybočenie z každodenného stereotypu, možnosť zažiť niečo nové, skvelý catering aj ľudský prístup celého tímu – to sú najčastejšie dojmy, ktoré účinkujúci spomínali, keď sme sa ich pýtali, či svoju účasť neľutujú. Ak by ste mali chuť zažiť takýto deň na vlastnej koži, prihláste sa. Veď viete, opäť o rok točíme znova!
ĎAKUJEME
celému tímu agentúry Promiseo,
hotelu DoubleTree by Hilton Bratislava za výborné chlebíčky a zákusky,
Miriam Úradníčkovej za úpravu dám a pánov,
ateliéru Eloo za príjemné priestory, zázemie a férový prístup,
Kristínke Ondrášovej za najlepšie trdelníky,
kolegyniam z ÚNSS,
všetkým účinkujúcim za podporu a otvorenosť.
Eliška Fričovská