O Kine Úsmev ste už viacerí iste počuli. Možno ste už navštívili aj niektoré z ich inkluzívnych premietaní. Ak nie, krátko priblížim. Reč je o jedinom fungujúcom kamennom kine v Košiciach – Staré Mesto. Kino od roku 2015 prevádzkuje občianske združenie CINEFIL, ktoré sa zameriava na prezentáciu a podporu kvalitnej filmovej tvorby. Košičanom i návštevníkom mesta prináša to najlepšie z filmovej produkcie, premiéry s tvorcami a bohatý kultúrny program. Spolu s druhou kinosálou, Kinom Impulz, ponúka divákom kapacitu 320 miest. Ako jedno z mála kín na Slovensku pripravuje inkluzívne premietania a podujatia. Pozýva tak do hľadiska rôzne skupiny ľudí, pre ktoré by inak bolo kino ťažko dostupným miestom. O tom, čo všetko je za tým, som sa pozhováral s Natáliou Centkovou, projektovou manažérkou pre inkluzívne aktivity Kina Úsmev v Košiciach.
Ako a kedy ste sa dostali do Kina Úsmev na pozíciu projektovej manažérky pre inkluzívne aktivity? Bola pre vás v tom čase inklúzia novou témou?
„K tejto práci som sa dostala spojením mojich dvoch záujmov – filmu a ľudských práv. Vždy mi záležalo na rovnocennosti príležitostí a vďaka kinu sa tomu môžem od roku 2021 venovať naplno v kontexte filmových premietaní. Inklúzia bola pre mňa vždy nosnou témou, ale čo sa týka začleňovania marginalizovaných skupín do filmových zážitkov, bola pre mňa v tom čase novinkou.“
Predstavme si nevidiaceho alebo slabozrakého. Tento konkrétny človek, ktorého teraz vidím pred sebou, rieši dennodenne mnoho vnútorných otázok a praktických problémov. Najbezpečnejšie sa možno cíti doma za zavretými dverami. Čo mu návšteva otvoreného premietania môže priniesť, prečo by si mal do Úsmevu nájsť cestu?
„Návštevu kina vnímame ako príležitosť na búranie práve týchto bariér. Pre udržateľnú spoločenskú zmenu je občas potrebné vykročiť mimo komfortnej zóny a veríme, že dobrý film vie byť na to skvelou motiváciou. V Kine Úsmev vytvárame bezpečné prostredie na plnohodnotný filmový zážitok, ktorý vytvára príležitosti na priateľské interakcie, podporuje pocit nezávislosti a aktívne začleňuje nevidiacich a slabozrakých do kultúrneho života v Košiciach.“
Povedzme, že sme nového adepta na návštevu vášho kina dostatočne motivovali. Môžete nám priblížiť, čo ho u vás čaká – ako technicky realizujete premietanie s audiokomentárom? Majú o komentár, možno zo zvedavosti, záujem aj ľudia bez zrakového znevýhodnenia?
„Audiokomentár je púšťaný nahlas paralelne s filmom a počuť ho môžu všetci návštevníci/ návštevníčky. Je to úmyselné – chceme zvyšovať povedomie o potrebe sprístupňovania filmov. Audiokomentár môže byť aj skvelou pomôckou pre osoby s autizmom alebo osoby v pokročilom veku.“
Novšie slovenské filmy by mali byť vybavené audiokomentárom pre nevidiacich i titulkami pre nepočujúcich. Je v praxi jednoduché sa k nim dostať, sú nimi tieto filmy naozaj štandardne vybavené?
„Filmy, ktoré ponúkame, nie sú vybavené audiokomentárom a titulkami pre nepočujúcich, preto si ich dávame vyrobiť na vlastné náklady. Nie je to zatiaľ bežná prax, čo sa snažíme zmeniť. Mohlo by to umožniť prístupnejšie premietania na celom Slovensku.“
Aké rôzne skupiny divákov sa prostredníctvom inkluzívnych premietaní snažíte osloviť?
„Aktuálne ponúkame šesť cyklov: blind-friendly pre nevidiace a slabozraké osoby, deaf-friendly pre n/Nepočujúce a nedoslýchavé osoby, dementia-friendly pre osoby s kognitívnymi poruchami ako demencia, Alzheimerova a Parkinsonova choroba, autism-friendly pre deti a mládež s autizmom, senior-friendly pre osoby v pokročilom veku a baby-friendly pre rodičov s deťmi v ranom veku. Tieto cykly sú však prístupné všetkým za rovnakých podmienok a teda aj ľuďom, ktorí nepatria do daných skupín. Nechceme poukazovať na rozdiely ale naopak oslavovať rôznorodosť.“
Kino Úsmev je v rámci Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) už známa značka. Komunikujete aj s ďalšími organizáciami? V čom spočíva vaša spolupráca?
„Sme veľmi vďační, že sme si dokázali vybudovať s ÚNSS takúto spoluprácu. Jednou z našich hlavných organizačných hodnôt sú úprimné a dlhodobé spolupráce. Pri príprave a propagácii jednotlivých cyklov spolupracujeme s partnermi, ktorí priamo pracujú s kľúčovými skupinami vrátane organizácii ako ALKA, Rada seniorov Mesta Košice či Centrum nepočujúcich ANEPS v Košiciach. Cieľom je pripravovať program pre dané skupiny ich zapojením do celého procesu, a teda dať im týmto spôsobom hlas.“
Na vašom webe sa píše: „Kino Úsmev stojí na Kasárenskom námestí od roku 1922 a je jedným z najstarších kín v Košiciach.“ Ako ste sa popasovali resp. ako sa pasujete s problematikou architektonických bariér v budove tradičného kina?
„Je to jednou z našich najväčších výziev, teda ako chrániť historickú hodnotu budovy a zároveň napredovať a prispôsobiť priestor nášmu aktuálnemu smerovaniu. V snahe fyzicky debarierizovať náš priestor sme zakúpili zvukový orientačný maják, ktorý pomáha navádzať nevidiacich ku vstupu do kina. Pre zlepšenie orientácie v priestore sme pridali kontrastné značky a k dispozícii sú aj prenosné mapy s popismi v Braillovom písme, ktoré si môžu návštevníci naštudovať pred premietaním. V budúcnosti plánujeme nainštalovať bezbariérový výťah, ktorý by prepojil všetky poschodia.“
Prejdime od výziev Kina Úsmev k výzvam všeobecne. Aké najväčšie výzvy momentálne vnímate v rámci kino prostredia a inklúzie u nás?
„Stále prevláda nízke povedomie o potrebe sprístupňovania filmových premietaní a z toho vyplýva aj nízky záujem o ne. Inklúzia nemá byť témou len vo väčších mestách, patrí aj do obcí a dedín, v ktorých sa marginalizované skupiny koncentrujú. Je potrebné spolupracovať a pretaviť inkluzívnu prax kín do iných častí filmového reťazca vrátane produkcie a distribúcie. Teda dosiahnuť to, aby filmy odzrkadľovali rôznorodosť počas ich natáčania, na obrazovke, ale aj v kinosále.“
Súhlasím s vami. Vy robíte v oblasti inkluzívneho kina na Slovensku priekopnícku prácu. Kde čerpáte inšpiráciu a know-how? Máte partnerov aj v zahraničí?
„V počiatkoch sme sa inšpirovali kinami v Spojenom kráľovstve, kde v tomto smere urobili veľký kus práce. Neskôr sme sa spojili s kinami na Islande a v Čechách, s ktorými zdieľame vedomosti a skúsenosti. Na základe príkladov dobrej praxe sa snažíme zmeniť prístupy kinárov v celej Európe.“
To sú skvelé ciele. A čo u nás doma? Registrujete aktivity filmového festivalu Jeden svet či kolegov z bratislavského Kina Lumière – ich nový projekt inkluzívnych projekcií pod názvom Kino bez bariér? Ste v kontakte?
„Áno, s oboma projektmi kontinuálne spolupracujeme. S Kinom Lumière sme sa podelili o naše prístupy a tipy pred začiatkom ich projektu a sme radi, že vidíme, ako ich teraz aplikujú v praxi.“
Skúseností sa vám podarilo za pár rokov nazbierať, iste veľa. V roku 2022 ste boli za svoj inkluzívny program ocenení prestížnou medzinárodnou cenou za sociálne inovácie SozialMarie. Povedzte nám, prosím, pár slov o vašom víťaznom projekte.
„Naším víťazným projektom sa, samozrejme, nieslo inkluzívne kino, a teda miesto, ktoré sprístupňuje filmové a vzdelávacie príležitosti marginalizovaným skupinám. Gro pozostáva z inkluzívnych filmových premietaní, filmovej školy, filmového festivalu a tábora.“
Spomínate svoj inkluzívny filmový festival. Koncom októbra ste zrealizovali už jeho 4. ročník s podtitulom SPÁJANIE. Nechýbali nové inkluzívne programové formáty, filmové workshopy, diskusie, koncert, divadlo či párty. Čo priniesli tieto experimenty?
„Podarilo sa nám prepojiť rôzne komunity na jednom mieste a vytvoriť tak atmosféru súdržnosti, vzájomnej podpory a slobody prejavu.“
Je nejaká aktivita z minulosti, ktorá vám rezonuje v mysli, a chceli by ste ju pripomenúť?
„Do dnešného dňa čerpám z workshopu, na ktorom sa stretli predstavitelia a členovia marginalizovaných skupín a náš tím. Diskutovali sme vtedy o tom, ako vieme upraviť našu komunikáciu, priestory a program tak, aby boli prístupné. Je veľmi dôležité dávať hlas a poskytnúť platformu na vyjadrenie sa – práve v takýchto spoluprácach sa skrývajú nové udržateľné riešenia a predovšetkým rozvoj.“
Kino Úsmev – to nie je iba kino či prístupné filmy. Čo všetko svojim návštevníkom a okoloidúcim ponúkate?
„Okrem filmového programu prinášame kultúrne aktivity vrátane diskusií, workshopov, čítaní, koncertov i výstav. Snažíme sa prepájať rôzne umelecké smery a ponúkať tak celistvý a rôznorodý program.“
Úsmev je historický názov vášho kina, ku ktorému ste sa po znovuotvorení v roku 2016 vrátili. Máte pri svojej práci v Úsmeve často dôvod na úsmev?
„Samozrejme, úsmev na konci dňa je dôvod, pre ktorý to robíme (úsmev). Najviac ma teší, ak vidím diváčky a divákov, ktorí sa opätovne vracajú. Je to pre mňa veľká motivácia pokračovať. Bola by som rada, keby by sa rovnaké prístupy považovali za dôležité nielen v kultúre, ale aj na úrovni samospráv a štátu.“
Čo pre vás osobne znamená zaradenie do rebríčka časopisu Forbes 30 under 30?
„S pokorou sa z toho teším a som rada, že sa aj takýmto spôsobom podarilo zvýšiť povedomie o inklúzii vo filmovom priemysle.“
Gratulujeme, je to úspech a ocenenie vašej práce. Čo plánujete do budúcnosti? Chcete svoje inkluzívne aktivity rozširovať?
„Momentálne som v Spojených štátoch amerických, kde som sa za ostatné tri mesiace venovala rozvoju inkluzívnych aktivít. Mojím cieľom je zdieľať naše prístupy cez tréning s prevádzkovateľmi artových kín v Európe. Zároveň chceme vytvárať tlak zdola, ktorý by prispel k zmene lokálnej i medzinárodnej legislatívy tak, aby boli kultúrne zážitky rovnocenne prístupné.“
Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.
Stanislav Sokol