Po štrnástich rokoch už Stopka nie je Stopka

Nezisková organizácia Stopka z Ružomberka, ktorá je u ľudí so zrakovým postihnutím známa najmä svojim aplikačným setom Corvus na sprístupnenie smartfónov s operačným systémom Android nevidiacim a slabozrakým, od začiatku decembra už nie je Stopkou. Nie nezaniká, práve naopak. No po štrnástich rokoch svojej histórie dostala nové meno. 

 

Keď sme Stopku v roku 2006 ako členovia vtedajšieho Združenia nevidiacej a slabozrakej mládeže zakladali, chceli sme vytvoriť organizáciu, kde budeme môcť uplatniť svoje skúsenosti so zážitkovou pedagogikou a s organizovaním rozmanitých podujatí pre mládež so zrakovým postihnutím, tieto skúsenosti sme však chceli ponúknuť aj ľuďom bez postihnutia. A tak Stopka od svojho vzniku organizovala mnoho podujatí pre širokú verejnosť, ktoré pripravovali alebo sa ich zúčastňovali mnohí „zrakáči“, no aj ľudia s inými postihnutiami. Organizovali rôzne tvorivé workshopy, improvizačné divadielka pre deti, pracovali s vlnou, keramikou, dokonca i so včielkami a na námestí v Ružomberku prevádzkovali 5 rokov i svoju vlastnú medzi miestnymi veľmi obľúbenú čajovňu.

Keď v roku 2013 skončili dobre prístupné tlačidlové mobily s operačným systémom Symbian, pustili sme sa do vývoja vlastného riešenia pre smartfóny, ktoré dnes poznáme pod názvom Corvus.

Postupom času sa ostatné aktivity začali dostávať tak trochu do úzadia a Stopka sa vyprofilovala ako organizácia, ktorá sa zaoberá vývojom kompenzačných a didaktických pomôcok.

„Z toho, čo sme robili, sme si pre Stopku proste vybrali to, v čom sme mali pocit, že vieme byť svetu najužitočnejší“, hovorí spoluzakladateľka Stopky, nevidiaca Lenka Bernátová. A ďalej dodáva: „Využili sme veľkú devízu, ktorou sme chtiac nechtiac disponovali, teda, že do našich pomôcok pre nevidiacich máme možnosť vkladať nielen svoje vedomosti, ale i našu vlastnú skúsenosť ľudí so zrakovým postihnutím. Sme presvedčení, že práve vďaka tomu sú také efektívne a účinné.“

Aby sme teda v Stopke vyriešili tento rozpor, ktorý vznikal najmä pri prezentácii navonok, a zároveň zvýšili i transparentnosť organizácie, rozhodli sme sa tvorivé aktivity pre verejnosť, prácu s deťmi, so včielkami, keramikou a ďalšie zaujímavé aktivity tohto druhu odsunúť do samostatného občianskeho združenia, ktoré sme nazvali Poctivô z Liptova, a Stopka si ponechala už len vývoj kompenzačných a didaktických pomôcok.

„Myslím, že je to tak oveľa zrozumiteľnejšie pre ľudí – nemusíme už nikomu vysvetľovať, prečo sa venujeme keramike a zároveň vývoju softvéru, a je to, samozrejme, aj oveľa transparentnejšie“ dodáva Bernátová.

No a na zavŕšenie tejto premeny sme sa v Stopke rozhodli zmeniť aj názov našej organizácie. Jednak, pretože máme aj zahraničných partnerov, potrebovali sme nájsť o niečo medzinárodnejší názov a jednak sme sa snažili aj o to, aby tento názov viac vystihoval to, čím je naša práca charakteristická. A tak sme spojili to, čo obvykle charakterizuje pomôcky, ktoré pre nevidiacich vytvárame, teda dotyk a reč. Tieto dve slová sme preložili do angličtiny, aby im rozumeli aj vo svete, a tak tu dnes nemáme Stopku n. o., ale od 30. novembra 2020 tu oficiálne máme starú organizáciu s novým menom Touch&Speech n. o.

 

Corvus – ďalšia nádielka skvelých vylepšení pod vianočný stromček

Ružomberskí vývojári Corvusu: Prichádzame s novou nádielkou vylepšenej funkcionality, ale aj s novými, používateľmi často žiadanými aplikáciami vyvinutými nevidiacim priamo na mieru. V novej verzii nášho aplikačného setu 2020.2.0, ktorá opäť vznikla i vďaka podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis, sa používatelia dočkajú podpory pre vyhľadávanie a prehrávanie internetových rádií z celého sveta, ale i aplikácie na veľmi jednoduché vyhľadávanie dopravných spojení. Táto aplikácia vám umožní nielen nájsť si svoj vlak, či medzimestský autobus, ale aj spoj mestskej hromadnej dopravy z vybraných miest. Čo však používatelia smartfónov privítajú zrejme najviac, je podstatne prepracovaná aplikácia na telefonovanie, ktorá od verzie Androidu 6.0 rieši a výrazne uľahčuje i pokročilú správu prebiehajúcich hovorov. Z obrazovky prebiehajúceho hovoru môžete veľmi ľahko vyjsť do prostredia Corvusu a počas hovoru si napríklad zapísať poznámku, či nový kontakt. Nakoniec sa môžete veľmi ľahko vrátiť do obrazovky prebiehajúceho hovoru. Od novej verzie Corvusu však už nie je problém ani dočasné umlčanie mikrofónu, zapnutie reproduktoru, či dokonca uskutočnenie konferenčného hovoru. No a konečne je tu aj vyriešené ovládanie telefónnych ústrední prostredníctvom DTMF signálu, čo je v preklade do ľudskej reči možnosť zareagovať, keď vás automatická ústredňa vyzve, aby ste napríklad stlačili jednotku. A úplne návykové je, že telefón sám počas hovoru po oddialení od ucha dokáže zapnúť hlasitý odposluch a opätovne po priblížení k uchu sa stíši. Toto je samozrejme možné nastaviť – funkciu zapnúť a vypnúť podľa vašich osobných preferencií.

Corvus po novom pomôže ešte lepšie aj začínajúcim používateľom, ktorých v aplikácii Tréner (súčasť Pomocníka) sám dokáže inštruovať a naučiť využívať základné funkcie smartfónu. Vďaka Nadácii SLSP ďalšími vylepšeniami prešlo aj rozpoznávanie bankoviek, ktoré má ešte dokonalejšiu rozpoznávaciu schopnosť, rýchlosť i stabilitu. Samozrejme, pribudla aj kopa ďalších drobných vylepšení, ktorých kompletný zoznam nájdete po uvoľnení novej verzie Corvusu na webe www.corvuskit.sk.

S podporou Fondu SK-NIC spustíme do konca roka 2020 aj úplne novú web stránku. Bude obsahovať veľa nových tutoriálov, ktoré nevidiacim pomôžu aj s pokročilejšou prácou so smartfónmi. Slovom, je sa na čo tešiť!

 

Roman Martinovič, riaditeľ N. O.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *