Koľkými očami pozerajú na svet?

Zrak. Pre ľudí jeden z najdôležitejších zmyslov. To, ako dokážeme pozerať na svet, má na svedomí naše oko, teda u človeka rovno oči dve. Ako je to však u iných zástupcov živočíšnej ríše? Koľko očí majú? Najčastejšia odpoveď bude jednoducho dve. No oná ríša neprestáva prekvapovať a v nasledujúcich riadkoch sa dočítate, že pri čísle dva všetko len začína. 

 

Tretie oko existuje

Nie, nejde o žiadnu ezoterickú senzáciu. Ono tretie oko, nazývané tiež temenné, v živočíšnej ríši skutočne existuje. Vyrastá vo forme vychlípeniny z medzimozgu a typicky sa vyskytuje u mihulí, niektorých primitívnych rýb a obojživelníkov, starobylých hatérií a mnohých jašterov. Takýto útvar nemá schopnosť prijímať vizuálny vnem ako pravé oko stavovcov, no je citlivé na intenzitu svetla a dobu osvietenia. Svojím vzhľadom klasické oko ani nepripomína, často býva prekryté napríklad šupinami. U mnohých živočíchov je toto tretie oko však viditeľne odlíšené vo forme oválneho útvaru.

 

Hatéria bodkovaná
Hatéria bodkovaná pochádza z Nového Zélandu. Známa aj pod názvom tuatara a je typickým zástupcom živočíchov s tretím, temenným okom.. Autor: J. Sartore

 

Nie je oko ako oko

Veľmi zaujímavým z pohľadu počtu očí je v živočíšnej ríši určite hmyz. Koľko očí má mucha, včela, vážka? Na prvý pohľad sú pri zástupcoch hmyzu zreteľné dve výrazné tmavé plochy, ktoré zaberajú veľkú časť hlavy. Áno, tušíte správne, sú to oči. No nie také obyčajné. Pri hmyze sa totiž stretávame s očami zloženými. Takéto oko je súborom tisícov jednoduchých očiek, usporiadaním pripomínajú včelie plásty, ktoré dobre zachytávajú pohyb a majú široké zorné pole. Pri vážkach pokrývajú väčšinu plochy hlavy, vďaka čomu je zabezpečený pohľad v uhle až 360°. Nevýhodou je slabšia ostrosť a mozaikovité videnie, ako by ste hľadeli cez kaleidoskop. Mnohí zástupcovia rozmanitej skupiny hmyzu, napr. muchy či včely, majú však okrem páru zložených očí v strede hlavy ďalšie tri malé jednoduché očká. Prevláda názor, že tieto očká zachytávajú intenzitu svetla a pohyb. Či už ich niektoré druhy majú, alebo nie, pokojne môžeme prehlásiť, že u hmyzu nájdeme až tisícky jednoduchých očiek.

 

Oči hmyzu
Veľké oči hmyzu sú zložené z tisícov jednoduchých očiek, preto sa takéto oči nazývajú aj zloženými. Zdroj: RealNoi, Shutterstock

 

Keď dve nestačia

Nie veľmi obľúbené, no predsa také charizmatické a žijúce fascinujúcim životom. Také sú pavúky. Desia nás čudným zjavom, počtom nôh a rýchlym pohybom. No koľko majú v skutočnosti očí? Osem, šesť, štyri, dve či dokonca žiadne. Ak sú, vždy je ich párny počet. Väčšina má však očí osem, dve hlavné veľké vpredu a šesť menších usporiadaných rôzne po stranách hlavy. Tie veľké vpredu poskytujú farebný a jasný obraz a vďaka nim dokáže pavúk odhadnúť vzdialenosť, postranné slúžia na dokonalú detekciu pohybu, napríklad koristi. Aj vďaka tomu sú pavúky takými úspešnými lovcami.

Existuje aj pavúk, ktorý však oči nemá vôbec a napriek tomu je dobrý lovec. Niektorí už možno tušíte, prečo to tak je. Živočíchy, ktoré obývajú jaskyne, pôdu či hlbokomorské ekosystémy, často oči vôbec nemajú práve preto, že ich nepotrebujú. Životu v tme sa evolučne prispôsobili inými silnejšími zmyslami a stratégiami prežitia.

 

Pavúk
Najčastejší počet očí u pavúkov je osem. Dve najväčšie sú vpredu, tie ďalšie bývajú usporiadané rôzne po stranách hlavy a väčšinou sú menšie. Autor: Thomas Shahan

 

Niekedy teda na počte ozaj nezáleží. Prečo sa ale počet očí naprieč živočíšnou ríšou líši? Jednoducho preto, že v procese evolúcie sa postupne vyvinuli také orgány zraku, ktoré daný živočích žijúci špecifickým životom najlepšie využije, aby dokázal prežiť a rozmnožovať sa v daných podmienkach. A veru, menej môže byť niekedy viac. Aspoň sa nám, ľuďom, netočí celý svet, ako možno práve takej vážke.

 

Katarína Gregušová, lektorka vzdelávania ZOO Bratislava

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *