Niektoré aktivity ÚNSS sú ohrozené

Ministerstvo kultúry SR každoročne zverejňuje výzvu na predkladanie projektov a každoročne sa o podporu uchádzame aj my. V kategórii Kultúra znevýhodnených skupín obyvateľstva už tradične predkladáme projekty ako Braillovská olympiáda, Dni Mateja Hrebendu, Cesta svetla, OKAmih a Dúhovka. 

Na tento rok však ministerstvo dosiaľ výzvu nevyhlásilo. ÚNSS sa do realizácie nemôže pustiť vo vlastnej réžii, preto sú viaceré naše aktivity ohrozené. V tejto chvíli nemáme žiadne informácie, kedy bude zverejnená výzva na tento rok a kedy budeme môcť dané projekty realizovať, resp. či vôbec.

 

Predbežná situácia

  1. Cesta svetla: fotografická súťaž nebude vyhlásená v obvyklom termíne. Ak získame zo strany ministerstva podporu projektu, budeme uvažovať o aktuálnom ročníku v nadchádzajúcich mesiacoch.

2. Dúha a Dúhovka: (dúfajme, že len dočasne) nebudeme môcť náš časopis tlačiť ani vo zväčšenej čiernotlači, ani v Braillovom písme. Elektronická verzia bude aj naďalej vychádzať bez zmien a bez obmedzení. Ak ste odoberali print, ponúkame vám dve možnosti, ako sa k článkom dostať: prihlásiť sa na odber elektronickej verzie, alebo si Dúhu a Dúhovku vypočuť vo formáte mp3. Načítanú by sme ju distribuovali na všetky krajské strediská, kde by vám ju nahrali na USB kľúč. Kým sa strediská opäť otvoria, poslali by sme vám ju cez niektoré z on-line úložísk. Svoju voľbu nám, prosím, dajte vedieť na duha@unss.sk alebo telefonicky na 0907 103 366.

3. Dni Mateja Hrebendu: vedenie ÚNSS a SKN sa dohodlo, že tento rok sa súťažná prehliadka nevidiacich a slabozrakých recitátorov a autorov literárnych diel neuskutoční. Dôvodom je jednak neistá situácia ohľadom pandémie, jednak oneskorenie zo strany Ministerstva kultúry a následne zrejme krátky čas na prípravu. DMH sme sa teda rozhodli posunúť na budúci rok. Veľmi radi by sme tento čas využili na prípravu návrhu, ako ich zatraktívniť, možno obohatiť o ďalšie disciplíny, zaujímavé body programu. Budeme veľmi radi, ak nám pošlete svoje nápady a predstavy. Do konca septembra by sme ich zozbierali, prehodnotili a zjednotili a na novembrovom zasadnutí Ústrednej rady ÚNSS by sme po diskusii obliekli Mateja Hrebendu do nových šiat.

4. OKAmih: Časopis nevidiacich pre vidiacich vychádza až na jeseň, ak by teda Ministerstvo kultúry výzvu vyhlásilo, jeho vydanie ohrozené nebude. Ak sa tak neudeje, tento rok širokú verejnosť na okamih pristaviť nebudeme môcť.

 

O situácii vás budeme priebežne informovať. Ďakujeme za pochopenie.

 

Dušana Blašková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *