Mobilné appky pre život

Päť praktických seminárov, traja lektori, celkovo 48 účastníkov (nevidiaci a slabozrakí zo širokého i ďalekého okolia, odborní pracovníci ÚNSS a Stopky) a množstvo aplikácií. To je ten suchý pohľad na to, čo sa v rámci rovnomenného projektu dialo od júla do novembra na KS Prešov. Snažila som sa vytiahnuť aj niečo šťavnatejšie, ale bez úspechu. Tak si aspoň prezrite, čo podporila grantová komisia ÚNSS. 

 

Téma prvá: Mobilné aplikácie ako náš každodenný pomocník

„Sám ich mnoho používam, preto viem, že nie je až také triviálne zohnať takú, ktorá by bola funkčná i prístupná zároveň,“ objasnil mi na úvod IT inštruktor ÚNSS Ján Podolinský, ktorý toto stretnutie viedol. Preto sa popri zásadách fungovania aplikácií a princípoch ich tvorby sústredil na to, aby účastníkom pomohol zorientovať sa v ich pomerne širokej ponuke. Aj tí s nálepkou „začiatočník“ zvládli pohyb v obchode s aplikáciami od Googlu, vyvolený súbor sa naučili inštalovať i odinštalovať.

Téma druhá: Sociálne siete v mobile – Messenger a Facebook Lite, Viber

Aplikácie, ktoré umožňujú bezplatné telefonovanie, posielanie SMS, videohovory či skupinové chaty, funkcie, ktoré tieto aplikácie ponúkajú, ich praktické využitie v maximálnej možnej miere – parketa vedúceho Centra technických a informačných služieb ÚNSS Petra Teplického. Spočiatku to šlo ľahko, až postupne sa vraj začali objavovať ťažkosti, vyzradil mi, čo v mnohom ovplyvnila aj veľká rôznorodosť onej skupiny (výrazné rozdiely používateľských zručností a v stupni zrakového postihnutia), ale všetko napokon skončilo v priečinku Vyriešené.

 

dvaja muži skúšajú aplikácie na mobilných telefónoch
Nadšenci mobilných aplikácií si všetko sami vyskúšali

 

Téma tretia: FineScanner PRO

Ján Podolinský sa podujal aj na predstavenie jednej z OCR aplikácií, ktorá umožňuje po nasnímaní fotoaparátom mobilného telefónu rozpoznať texty. Prítomní mali možnosť vyskúšať si inštaláciu aplikácie, prácu v nej, spôsob nasnímania predlohy, rozpoznania obsahu snímky a prácu s prehľadom nasnímaných dokumentov v smartfóne.

Téma štvrtá: Navigácia a cestovné poriadky v mobile

Kto by nechcel odhaliť tajomstvá MHD, autobusovej či železničnej dopravy, a to nie len príchody a odchody, ale aj miesto, kde sa spoj aktuálne nachádza? A kto by aj reálne mohol? „Zamrzelo ma, že spomínané navigácie nie sú pre čítače obrazoviek vôbec ideálne optimalizované,“ zhodnotil situáciu lektor stretnutia Peter Kozák. „Ja ako slabozraký využívam aplikáciu, v ktorej vidím GPS polohu vozidiel MHD v reálnom čase, denne. Tým pádom presne viem, kedy môj autobus príde, a nemusím tak medzi prichádzajúcimi autobusmi zmätene pobehovať. Nehovoriac o tom, že takto je oveľa menšia šanca, že sa odveziem niekam, kam nechcem. Čítače si s informáciami tohto typu ale zatiaľ nevedia dať rady, takže pre nevidiacich je to neprístupné,“ povzdychol si.

Téma piata: PodcastAddict

Zvukový súbor načítaný autorom alebo akýmkoľvek iným nadšencom. Nie iba „podmaz“, ale plnohodnotné dielo. Desiatky, ba stovky relácií, stovky, ba tisíce tém. Peter Kozák sprevádzal nevidiacich a slabozrakých tým, ako sa aplikácia inštaluje, ako sa v nej pohybovať, prihlasovať na odber podcastov a počúvať ich. A, samozrejme, aj tým, kde tie najzaujímavejšie hľadať.

 

Dušana Blašková

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *