Oddelenie pre nevidiacich a slabozrakých čitateľov v bratislavskej Mestskej knižnici zažilo už všeličo. Otvárala ho princezná Diana, besedovali tu Štefan Kvietik i Milka Vášáryová, ale hmatovo-hovoriacu knihu tu ešte nemali.
Takýto „zázrak“ zatiaľ nájdete iba v jednom staroľubovnianskom kostole. Prototyp krstila paralympionička Henrieta Farkašová, bratislavskú knihu uvádzal do života nevidiaci bežec Pavol Kéri.
Kniha je zhotovená z kovu a oblečená v umelej hmote. Jej strany tvoria plastové platne, ktoré sa posúvajú od seba, akoby ste zasúvali zásuvky do skrinky. Na platniach sa dajú vyhmatať trojrozmerné modely, ktoré nafotil a v softwari vymodeloval Vladimír Maroš z neziskovej organizácie Trnka. Ostatné už zvládla špeciálna tlačiareň. V novej knihe nájdete najužšie jadro bratislavského Starého Mesta: kostol Klarisky, Michalskú bránu, Mirbachov i Primaciálny palác a Starú radnicu. Tento audio-deskriptívny sprievodca je pomerne ťažký, konštrukcia preto ostáva, obsah však možno meniť. Variabilná je, samozrejme, aj nahrávka.
Neúnavný sprievodca
Rovnocenná s hmatovou je zvuková zložka. Počuť budete hlasy hercov Dominiky žiaranovej a Františka Kovára. Prvá takáto informácia usmerňuje, ako sa po modeli pohybovať (kde sa čo nachádza a čo si treba všímať), druhá je kultúrno-historická. Kým živý sprievodca môže byť pri detailnejšom popisovaní pre nevidiaceho už trošku unavený, vyše hodinovú nahrávku tohto – knižného si môžete púšťať dookola. A Dominika Žiaranová mi osobne sľúbila, že nikdy nebude znieť otrávene či unavene.
Slovnú stránku knihy autorsky pripravila prekladateľka Ildikó Gúziková. Pri zostavovaní textu dbala na zrozumiteľnosť a množstvo informácií. Spätná väzba, pochvaly i prípadné pripomienky sa dajú nahrať na záznamník, ktorý je súčasťou knihy. Ildikó pripomína, že kniha má slúžiť aj vidiacim používateľom. Tí sú totiž neraz „slepí“ voči tomu, čo sa v ich bezprostrednej blízkosti nachádza. Pritom to môžu bez problémov obsiahnuť zrakom.
Hudba blízkej budúcnosti
Nezisková organizácia Trnka už teraz pripravuje novú knihu, ktorá priblíži bratislavskú Redutu, ďalší projekt má predstaviť pamiatky mesta Brno, časom by chceli vytvoriť knihu nielen o architektonických objektoch, ale aj o výtvarných dielach.
Michal Herceg