Markíza spustila filtrovanie programov s audiokomentárom

Televízie na Slovensku zo zákona poskytujú mnohé svoje programy aj s audiokomentárom. Nie vždy je jednoduché zistiť, ktoré relácie či filmy ho majú a ktoré nie. Televízie však postupne na internetových stránkach umožňujú zobraziť si len tie časti programu, v ktorých nájdeme audiokomentár. 

 

Spoločnosť MARKÍZA – SLOVAKIA, prevádzkujúca televízie Markíza, Doma a Dajto, upravila svoju webovú stránku www.markiza.sk v časti TV program. Odteraz je umožnené vyhľadanie vysielaných programov s audio komentárom.

 

Ako na to?

Po zobrazení webovej stránky markiza.sk prejdeme tabulátorom alebo pomocou dialógu čítača obrazovky na zobrazenie komponentov webovej stránky na odkaz TV program a potvrdíme ho. Zobrazí sa štandardné zobrazenie vysielaných programových titulov s možnosťou zmeny zobrazenia podľa dátumu, časti dňa a audio komentára. Na stránke sa orientujeme po nadpisoch stláčaním písmena h. Nájdeme nadpis Dnes večer, ktorým začína zobrazenie televízneho programu. Postupom smerom nadol si môžeme prezrieť tituly, ktoré budú, na jednotlivých televíznych staniciach, vysielané vo večerných hodinách daného dňa. Ak máme záujem o prehľad titulov v iný deň, v inú časť dňa alebo máme záujem iba o tituly s audio komentárom, tak sa presunieme na časť webovej stránky, kde je možné tieto výberové podmienky nastaviť.

Stlačením písmena c sa presunieme na prvé výberové pole s možnosťou výberu dátumu. Za ním nasleduje výberové pole s možnosťou výberu časti dňa. Ako tretia filtračná možnosť je dostupné zaškrtávacie pole na zobrazenie titulov s audio komentárom. Tituly s audio komentárom sa zobrazia v vysielacom čase, ktorý je určený predchádzajúcimi možnosťami. Teda pre daný deň a danú časť dňa. Ak máme záujem iba o tituly s audio komentárom v aktuálnom dni, stlačením písmena x sa presunieme priamo na zaškrtávacie pole AD audio komentár a medzerníkom ho označíme. Po označení poľa AD audio komentár dôjde k zobrazeniu titulov s audio komentárom bez nutnosti ešte niečo potvrdzovať.

Prehľad titulov s audio komentárom nájdeme stláčaním tabulátora. V zobrazení je ako prví odkaz uvedená televízna stanica, zobrazuje sa logo v grafickej podobe, za ním nasleduje zoznam titulov s audio komentárom vysielaných touto televíznou stanicou. Po potvrdení odkazu s názvom titulu sa zobrazia podrobnejšie informácie o vysielanom titule.

 

Podobne na stránke RTVS

Pripomeňme, že podobným spôsobom je možné program s audiokomentárom vyhľadať aj na webovej stránke RTVS.sk pre televízie Jednotka a Dvojka. V časti televízny program máte možnosť zobraziť iba tituly obsahujúce audio komentár či skryté titulky, alebo iné parametre, napríklad vekovú vhodnosť. Voľby sú dostupné pomocou začiarkavacieho políčka pre každý atribút. Po označení políčka sa jeho vplyv ihneď prejaví na zobrazených tituloch.

 

Aj vďaka nám

ÚNSS intenzívne komunikuje s prevádzkovateľmi televíznych staníc. Podarilo sa nám dosiahnuť, že verejnoprávna televízia a jedna komerčná už umožňujú jednoducho vyhľadať programy vysielané s audiokomentárom. Aj naďalej budeme v tejto iniciatíve pokračovať.

 

Ján Podolinský

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *