Biele palice na cestách

Na pondelok 15. októbra Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) pripravila deviaty ročník dopravno-osvetovej akcie Deň bielej palice. Najdisciplinovanejší sa ukázali vodiči z Banskobystrického kraja. 

 

Prísnym okom na vodičov na slovenských cestách dozerali počas tohtoročného dňa Bielej palice hliadky z Policajného zboru a Mestskej polície v 51 mestách na celkovo 60 priechodoch pre chodcov. Každého z nich zastavili, pochválili, alebo bez pokuty poučili, obdarovali letákom či voňavým autíčkom.

 

Policajt a zástupkyňa UNSS obdarúvavajú vodiča osobného automobilu.
Prísnym okom na vodičov na slovenských cestách dozerali počas tohtoročného dňa Bielej palice hliadky z Policajného zboru v 51 mestách na celkovo 60 priechodoch pre chodcov

 

Horšie ako vlani

Ako najdisciplinovanejší sa ukázali vodiči z Banskobystrického kraja, kde na bielu palicu nereagovalo len 12,2 percenta motoristov. Vstúpiť do svedomia by si mali tí, ktorých uniformovaní príslušníci zastavili v Košickom kraji, pretože až 30,1 percenta nedalo nevidiacemu na priechode pre chodcov prednosť. Oproti predchádzajúcemu ročníku organizátori zaznamenali zhoršenie. Celkovo 21,1 percenta vodičov nedodržalo zákon a nesprávne reagovalo na bielu palicu. Vlani sa informačné letáky a osviežovače vzduchu do auta rozdávali celkovo na 54 priechodoch pre chodcov v 47 mestách. Deň bielej palice 2017 dopadol najhoršie pre Bratislavský kraj (27,4 percenta), najzodpovednejšie sa jazdilo v Košickom kraji (12,7 percenta). Celkovo podľa minuloročnej štatistiky 18,3 percenta áut nedalo chodcom s bielou palicou po signalizácii prednosť na priechode.

 

Nevidiaci muž na prechode pre chodcou signalizuje vodičom že chce prejsť.
Signalizácia bielou palicou

 

Sledovali sme aj bariéry

Organizátori sa zamerali aj na osvetu v oblasti architektonických bariér, opierali sa pri tom o vyhlášku č. 532/2002 Z. z. Takmer štyri hodiny tak kontrolovali v užšom centre Bratislavy prístupnosť verejných priestranstiev pre ľudí so zrakovým postihnutím. Za ten čas identifikovali 25 vozidiel, ktoré parkovali na umelých vodiacich líniách. Vodiči boli poučení a dostali informačný leták. Išlo najmä o vozidlá zásobovania, ktoré  vzhľadom na viaceré faktory nemali vo väčšine prípadov inú možnosť. Žiadne autá, žiadne reklamné pútače ani žiadne iné bariéry vo vybranom čase v danej lokalite kontrolóri nespozorovali.

 

Podrobnejšie informácie a štatistiky sú zverejnené na stránke www.unss.sk v sekcii Novinky.

 

(red.)

 

Poďakovanie a výzva: Napíšte do kroniky!

Iba čísla nestačia. Máte aj vy nejaký zážitok z tohtoročnej akcie? Určite ho pošlite.

 

Ďakujeme vám všetkým, ktorí ste po Bielej pastelke aj tohto roku našli v sebe silu uskutočniť ďalšiu celoslovenskú akciu. Treba sa poďakovať vám, milí krajskí koordinátori, figuranti, zapisovatelia a informátori, ktorí ste pre dobrú vec obetovali svoj čas a podučili vodičov, čo robiť, keď nevidiacich zočia na priechode.

Donieslo sa nám, že sem-tam sa ulicami ozývalo aj trúbenie, tiež, že blikanie a gestikulácia ešte nie sú celkom historickým javom a že poletelo aj pár pokút za agresívnu jazdu. No čo je zrejme „topka“: V Starej Ľubovni vodič odstavil auto a chcel nevidiaceho cez priechod previesť sám. Máte aj vy nejaký zážitok z tohtoročnej akcie, ktorý by určite mal ostať zapísaný v kronike pod 2018? Určite ho pošlite – celkový obraz treba popri hŕbe čísel trošku poľudštiť.

Ďakujeme aj kolegom z Oddelenia prevencie architektonických a dopravných bariér, ktorí sa pustili novou cestou a začali osvetu ťahať z ciest do ulíc, a, samozrejme, Prezídiu Policajného zboru, Mestskej polícii hlavného mesta SR Bratislavy, Nadácii Allianz, DHL i Zelenej vlne RTVS.

 

Dušana Blašková

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *