V Hendikupe ide o viac, ako o peniaze

Nekupujte veci, ale umenie, príbehy, pocit, význam, zážitok. Nekupujte veci, ale podporujte. Tieto slová vystihujú hlavnú myšlienku a filozofiu projektu eshopu Hendikup.sk. Na webe ho spustili koncom vlaňajška a nájdete na ňom aj originálne umelecké výrobky z prútia od Janette – autorky so zrakovým postihnutím. 

 

Eshop Hendikup.sk je zaujímavý ponukou originálnych a netuctových výrobkov. A zároveň sa snaží posunúť hranice bežného internetového predaja na novú úroveň. Cieľom zostáva zviditeľnenie produktov a služieb, no nejde o hocijaké produkty.

„Ide o výrobky vytvorené šikovnými a talentovanými ľuďmi so zdravotným postihnutím, ktorých spoločnosť stále úplne nerešpektuje. Náš projekt je zároveň možnosť, ako takíto ľudia môžu prezentovať a predávať svoje jedinečné handmade výrobky a tak si finančne prilepšiť,“ hovoria zakladatelia Diana Šilonová, Ivan Páleník a Marek Paulovič.

„Zdravotne postihnutí nemajú radi, ak im chce stále niekto pomáhať. Ľuďom so zdravotným postihnutím sa asistuje, nepomáha. Viem to posúdiť, keďže sám som jedným z nich. Hlavné je podporovať ich a vytvárať im rovnocenné podmienky. Naším cieľom je podporiť tých, čo si to zaslúžia, snažia sa, robia niečo a nič nechcú zadarmo. Chceme týmto ľuďom povedať, že sú potrební vďaka ich vedomostiam a tvorivosti,“ dodáva Ivan Páleník.

 

Pletený ofiginálny, priestorovo členitý ihlan na ozdobu interiéru. Na fotografii na ľavo ihlany neozdobené, na pravo bohato zdobené rôznymi dekoráciami (stuhy, kvety a iné drobnosti).
Originálny, priestorovo členitý ihlan na ozdobu interiéru JaaBo získal názov zo spojenia mien Janette a jej manžela Bohumíra. Zdroj: HAND MADE JANETT

 

Keď sa nedá zamestnať

Autori myšlienky hovoria, že „za každým výrobkom sa skrýva jedinečný príbeh jedného z výrobcov, ktorý sa rozhodol len tak sa nevzdať a vziať život pevne do svojich rúk.“ To je aj príbeh Janette Horbanovej, ktorá žije na juhu Slovenska. Z jej dielne vychádzajú do sveta rôzne rustikálne košíky z pedigu a ratanu, no aj krosná a tašky vypletané i originálne prútené doplnky interiéru JaaBo. Získané peniaze chce použiť na dioptrickou pomôcku. Nejde tu však iba o ne. „Dôležité je prezentovať ľuďom so zdravotným postihnutím, aby sa nezatvárali doma a aby tvorili. Alebo robili so sebou niečo. To je aj cieľom spolupráce s Hendikupom – zviditeľniť ľudí, ktorí sú svojim spôsobom donútení zostať doma.

„V mojom prípade nie je možné sa zamestnať,“ hovorí Janette.  Jej zrakové postihnutie sprevádzajú vnútroočné zápaly, ktoré znemožňujú súvislú prácu – pri zápale musí všetko odložiť, začať liečbu, prípadne aj odísť do nemocnice. „Nejde len o to, že nevidím. To by som mohla fungovať v práci. Doterajšie zápaly však všetko komplikovali,“ vysvetľuje.

 

Na fotografii Janette so svojími pletenými výrobkami pri predajnom trhu.
Autori myšlienky Hendikup.sk hovoria, že „za každým výrobkom sa skrýva jedinečný príbeh jedného z výrobcov, ktorý sa rozhodol len tak sa nevzdať a vziať život pevne do svojich rúk.“ To je aj príbeh Janette. Zdroj: archív J

 

Od papiera k prútiu

Janette začala najskôr tvoriť z papiera. Pred ôsmimi rokmi ju však oslovilo prútie, pri ktorom aj zostala. Je samouk. To, čo vie, sa naučila sama. Hoci pri práci používa aj zrak, prútie jej vyhovuje najmä pre kontrolu hmatom.„Cítim ho rukami. Cítim steny, okraje výrobku, na ktorom pracujem. Keď sa pomýlim, dokážem chybu opraviť, “ hovorí Janette. Napríklad prútené dielko JaaBo vypletie za jedno poobedie, aranžovanie si však už vyžaduje zrak a špeciálne upravené optické pomôcky a to už zaberie ďalšieho trištvrte dňa. Stojí však za to. Originálny, priestorovo členitý  ihlan na ozdobu interiéru získal názov zo spojenia mien Janette a jej manžela Bohumíra, ktorý sa, okrem iného, zaoberá drevorezbou. Jenettine výrobky si kupujúci môžu pozrieť na fotografiách na webe, no aj naživo. Je pred ňou nová výzva – v septembri sa bude prezentovať na výstave Trenčín mesto módy.

 

Halka Tytykalová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *