Nemusíte čakať na žlté lístočky

Vedeli ste o tom, že slovenská pošta vás o prijatej zásielke môže informovať aj prostredníctvom SMS či e-mailu? 

 

Vyzerá to tak, že povestným žltým lístočkom už definitívne odzvonilo. Či už vám ho poštár zabudol vložiť do schránky, alebo bol jeho škrabopis nečitateľný, týmto a mnohým iným problémom môže byť koniec.

Nová a hlavne bezplatná služba eOZ od Slovenskej pošty vám zaručí, že o každej korešpondencii, ktorá smeruje na vašu adresu, vám príde elektronická notifikácia. V textovej SMS správe nájdete číslo zásielky, dátum a miesto doručenia. Naopak, v e-mailovej správe sú uvedené navyše aj údaje o odosielateľovi či otváracie hodiny pošty, ak je náhodou zásielka nedoručiteľná. Ak vás poštár na adrese nezastihne, príde vám ďalšia správa o tom, že vaša korešpondencia bola uložená na pošte spolu s dátumom najneskoršieho možného termínu na vyzdvihnutie a adresou danej pošty. V prípade, že súčasťou zásielky je doplnková služba napr. dobierka, na túto skutočnosť vás pošta taktiež v prijatej správe upozorní.

 

Niekoľko minút

Ak sa pýtate, ako si takúto zásielku na pošte vyzdvihnete? Jednoducho. Stačí zamestnancovi pošty za priehradkou nadiktovať, alebo ukázať podacie číslo z prijatej správy. Následne si vymeníte autogramy a ani sa nenazdáte a už, už máte v rukách svoju vytúženú zásielku. Zriadenie služby je otázkou niekoľkých minút. Ako prvé je potrebné si zaregistrovať poštovú kartu pre fyzickú, alebo právnickú osobu. Jej vydanie je bezplatné a získate ju na každej pošte na počkanie. Nasleduje samotná žiadosť o elektronické oznamovanie prijatých zásielok. Môžete si vybrať, či uprednostníte SMS komunikáciu, e-mailové oznamovanie, alebo oboje naraz. Po podpísaní a odovzdaní vyplnenej žiadosti bude služba aktívna v priebehu niekoľkých dní.

 

Elektronický podací hárok

Ďalšou praktickou službou, ktorá výrazne dopomôže k samostatnosti a systematickosti, je takzvaný elektronický podací hárok (v skratke aj ako EPH). Vďaka tejto funkcii, je možné vytvárať a kompletne spravovať podacie lístky, odoslanú korešpondenciu a adresy. Po bezplatnej registrácii na stránke eph.posta.sk je možné vyplniť podací lístok v elektronickej forme, vyplniť a následne vytlačiť adresné štítky na balík či obálku, sledovať pohyb odoslanej zásielky, zavolať kuriéra, aby sa pre vašu korešpondenciu zastavil a mnoho iného. Jedinou podmienkou je, aby bola vami vytvorená zásielka odovzdaná na pošte či u kuriéra do 7 dní od zadania do systému. Všetky potvrdenia o úhrade či o odoslaní a prijatí vám pošta sprístupní v elektronickom formáte s možnosťou stiahnutia do počítača.

 

Patrik Macko

 

1 komentár k “Nemusíte čakať na žlté lístočky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *