Klubovanie inšpiruje

Štvrté Klubovanie na Čingove v jedinečnej prírodnej scenérii Slovenského raja obsiahlo aj tento rok všetky esencie nielen literárnych, ale aj kultúrnych žánrov. 

 

Hoci literárne žánre boli nosné, čas strávený počas Klubovania vyplnili aj divadlo, hudba a rozhovory. Od 11. do 13. mája pobudlo na Čingove 23 účastníkov vrátane hostí, z toho dvanásť literárnych zanietencov a osem píšucich autorov, ktorí prezentovali svoje texty v autorskej časti klubovania.

 

Komédia i vážne rozprávanie o redaktorskej práci

Piatok začal netradične stretnutím s kozmetičkou Máriou Zbojanovou, ktorá účastníkov mini workshopom o tvárovej gymnastike pobavila, no podala aj dôkaz o tom, že ovládať svaly na tvári nie je naozaj jednoduché. Piatkový večer pokračoval divadelným predstavením Divadla na opätkoch zo Spišskej Novej Vsi a predstavením To je ohromné, miláčik. Komédia spracovaná na motívy hry Môj skvelý rozvod autorky Geraldine Aron pobavila a rozosmiala. Zásluhu na tom mala hlavná predstaviteľka – spišská herečka Martina Ogurčáková i jej vynikajúci spoluherci. Večerný program končil besedou s nevidiacim redaktorom Rádia Lumen Ondrejom Rosíkom. Rozprávaním o tom, že redaktorská práca môže byť zážitkom, ale i tenkým ľadom a nie každý poslucháč až taký príjemný. Ale i o tom, že ju dokážu vyvážiť humorné situácie, na ktoré sa s odstupom času spomína už s ľahkosťou.

 

Knihy na dosah

Programom nabitá sobota začala stretnutím s Alenou Zavockou z Verejnej knižnice J. Bocatia v Košiciach, ktorá je zároveň poetkou aj šéfredaktorkou literárneho portálu Knihy na dosah. Prezradila viac o svojej práci – besedách so spisovateľmi a poetmi, ale aj príprave zaujímavých projektov. Netajila sa skúsenosťou, že básnici sú mnohokrát nepraktickí umelci, no veľmi príjemní a schopní zaujímavo svoju tvorivosť podať. Rozbehnutý portál Knihy na dosah má zas dobrú odozvu a množstvo zaujímavo ladených rubrík. Oplatí sa na ne pozrieť i dlhodobejšie zamerať, keďže naň prispievajú zaujímaví ľudia.

 

Po výlete poézia

Spestrením literárneho tábora bola tento rok pochôdzka po Slovenskom raji s ochranárom Františkom Divokom a prednáška o faune a flóre na chránenom území. Oživil ju nahrávkami zvukov zveri priamo v prírode a nevidiaci si mohli ohmatať aj lebky diviaka, vlka, parohy srnca, spoznať bohato zastúpené rastlinstvo v tejto lokalite. Cesta späť teda viedla už opäť k literatúre a pokračovala stretnutím s úspešnou poetkou z Topoľčian Gabrielou Grznárovou, ktorej vyšiel v tomto roku skutočne vydarený a pútavý debut Neha snehu. Inšpirácia v priamom prenose – aj tak možno nazvať popoludnie s nežnou ženskou bytosťou, ktorá svoje emócie odovzdáva svetu slov  v podobe poézie.

Dámska jazda, charakteristická pre tohtoročné klubovanie, čo sa týka výberu hostí, pokračovala večerným hudobným recitálom speváčky SKYVY – Zuzany Eperješiovej, mladej talentovanej muzikantky a poetky z Košíc.

 

Tvorba naberá na kvalite

Literárnym vyvrcholením bola po koncerte prezentácia literárnych textov nevidiacich a slabozrakých autorov. Experimentálny Ľuboš Korenčík, rapersky naladený Michal Herceg, poeticky zas Júlia Miškuvová, Vierka Petrovčinová i Lesana Kráľovičová a Vladimír Hudák. Prózou o Karlovi Mayovi sa predstavil Peter Haško, z ďalších Vierka Petrovčinová aj Peter Nedorost, ktorý nás pobavil básňou na počkanie. Mnohí z menovaných autorov  neboli na Čingove prvýkrát. Bolo teda možné porovnať aj ich literárny rast a skonštatovať, že ich tvorba naberá na kvalite. Úroveň niektorých textov bola rozhodne vyššia ako vlani, čo potvrdzuje, že vzájomná inšpirácia, hodnotenia a reflexie plnia účel umeleckého napredovania.

Ďalšie klubovanie, ktoré sa tento rok mohlo uskutočniť vďaka podpore OZ Slovo, Ministerstvu kultúry i SKN Mateja Hrebendu v Levoči a jej riaditeľa Františka Hasaja, je za nami. Prvýkrát vďaka finančným možnostiam organizátori plánujú vydať z tohtoročného klubovania aj zborník.

 

Daniela Dubivská

(príspevok je redakčne krátený)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *