Na Orave dobre, na Orave krásne

S kontrolórkou ZO na pútnické miesto do obce Klin, s jej predsedníčkou loďou na Slanický ostrov umenia, s tajomníčkou úvraťami Oravskou lesnou železnicou a napokon s hospodárkou za pamiatkou UNESCO.

Takýto plán predložila grantovej komisii ÚNSS ZO Námestovo. Niesol názov Nechajme sa prekvapiť a v tomto duchu „museli“ členovia výboru pripraviť jeden bohatý deň pre svojich členov. Poďte sa pozrieť, ako sme si s tým poradili!

Byť členom našej organizácie nie je nutné zlo, ale skvelá možnosť sebarealizácie. Dôkazom toho sa stali aj prekvapenia, ktoré pre členov svojej ZO prichystali výborníci – zaujímavosti svojho mesta či obce, prírodné a kultúrne bohatstvá, na ktoré sú hrdí, a, samozrejme, miestne špeciality. A čo by sme vám na Orave odporúčali?

  1. Milovníkom nenáročnej turistiky návštevu obce Klin, nad ktorou sa na vrchu Grapa majestátne týči Socha Ježiša Krista (verná kópia tej v brazílskom Rio de Janeiro) a od roku 2009 aj socha modliaceho sa Svätého otca Jána Pavla II. V blízkosti monumentov nájdete 14 zastavení Krížovej cesty a Kaplnku Božieho milosrdenstva. Celkovú atmosféru vám dotvorí aj pohľad na Oravskú priehradu a Roháče, a ak to stihnete koncom júla, zvôkol-vôkol vám budú rozvoniavať ruže, klinčeky a aksamietnice. Za tip ďakujeme Štefánii Krpčvonikovej, našej kontrolórke.

 

Socha Ježiša Krista na vrchu Grapa
Socha Ježiša Krista na vrchu Grapa

 

  1. Pod druhé odporúčanie sa podpisuje Janka Gonšenicová a znie: spoznávať krásy Oravy z hladiny Oravskej priehrady. Celú plavbu vám bude spríjemňovať výhľad na Západné Tatry a Babiu horu a keď budete míňať Vtáčí ostrov, súčasť chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, určite si nenechajte uletieť jeho obyvateľov – čajky smejivé, čajky bielohlavé, rybárov riečnych a niekoľko druhov kačíc. Ani Slanický ostrov umenia nepreplávajte bez povšimnutia. Inak vám ujde návšteva lapidária oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia, expozície Slovenská tradičná ľudová plastika a maľba, nainštalovaná v interiéri barokovo-klasicistického kostola, a história zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady, kvôli ktorej treba zostúpiť do bývalej hrobky.
  2. Pôvodne slúžila na zvážanie dreva z lesných správ a spájala Oravskú Lesnú, Zákamenné a Lokcu. Motorová drezina ťahá svoje vagóniky po úvratiach, lemovaných prekrásnou oravskou prírodou, z lesa až po Sedlo Beskyd tu i tam vykúkajú rozprávkové bytosti. Áno, reč je o Oravskej lesnej železnici, kam nás vzala naša tajomníčka Anna Murínová. V rámci výletu sme stihli aj neďalekú vyhliadkovú vežu a prehliadku dobových fotografií a dokumentov, modelov lesných dopravných prostriedkov, nástrojov na prácu s drevom, modelu úvratí, figurín dvoch drevorubačov pri práci v lese a v areáli voliéry s pávmi a ovečkami.

 

Členovia ZO stoja pred otvorenými vagónmi železničky
Oravskou lesnou železnicou

 

  1. A keď už budete na Orave, určite si vyhraďte čas na Tvrdošín a jeho pýchu – drevený gotický Kostol Všetkých svätých, ktorý je zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Uchváti vás figurálnymi a ornamentálnymi maľbami, kazetovým stropom a barokovým oltárom s obrazom Všetkých svätých z konca 17. stor. Do odporúčaní, ale s výkričníkom, pridávame aj 11 metrov vysokú drevenú rozhľadňu Borová pod vrchom Uhlisko nad Tvrdošínom. Onen výkričník umiestňujeme k zmienke o rebríku, po ktorom sa na ňu vystupuje. Z našej skupinky si na to trúfli len dve odvážne osoby. Prekonáte nás?

 

Garantom nezabudnuteľných chvíľ na Orave je ZO Námestovo

 

Helena Gičová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *