Historickú Bratislavu si možno už aj ohmatať

V bratislavskom Starom Meste na Vajanského nábreží pribudla nová atrakcia. Je ňou bronzový model Bratislavy, ktorý zobrazuje mesto a jeho bezprostredné okolie tak, ako vyzeralo v čase vlády Márie Terézie v 18. storočí. 

 

Predlohou modelu bolo dielo A. Stefanieho z roku 1913, ktoré sa nachádza v Mestskom múzeu. Informuje o tom na svojom webe mestská časť Bratislava – Staré Mesto.

„Hostia aj domáci si konečne môžu Bratislavu ohmatať,“ cituje Staré Mesto jedného z iniciátorov myšlienky Martina Slobodu. „Človek získa lepšiu predstavu o tom, ako mesto kedysi vyzeralo a ako sa za posledných 250 rokov vyvinulo.“

 

Reliéfna mapa Bratislavy
Model zobrazuje Bratislavu a jej bezprostredné okolie v časovom rozpätí niekoľkých rokov, keď už bol hrad po tereziánskej prestavbe, ale ešte pred zbúraním hradieb. Zdroj: Skrášlime Slovensko

 

Autorom bronzového modelu je sochár Richard Zozulak, vznikol z iniciatívy občianskeho združenia Skrášlime Slovensko a RotaryClub Bratislava Danube.

Odhalenie modelu sa uskutočnilo 10. októbra. Zobrazuje Bratislavu a jej bezprostredné okolie v časovom rozpätí niekoľkých rokov, keď už bol hrad po tereziánskej prestavbe, ale ešte pred zbúraním hradieb. Výrez predstavuje mesto s predmestiami na juhu po Dunaj a ešte neregulované nábrežie, na severe po kopce s vinohradmi, kde sú dnes Palisády s vilovou štvrťou. Západnou stranou siaha po tunel a na východe po Štefánikovu ulicu, kde bývali sady a záhrady.

Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová uviedla, že mestská časť chce v blízkej budúcnosti model nasvietiť, chrániť ho bude aj bezpečnostná kamera. Nový bronzový model má vysvetlivky v štyroch jazykoch a v Braillovom písme.

 

(prebraté z časopisu Mosty inklúzie 6/2019)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *