Pozvánka do malebnej dedinky Králiky (od Tajova doľava) putovala do rodín členov ZO Banská Bystrica, našincom združeným v ostatných organizáciách Banskobystrického kraja, aktívnym dobrovoľníkom z Únie žien Slovenska, ktorí už roky s nami kráčajú počas septembrových piatkov ulicami, ale niekoľko sa ich ušlo aj cezpoľným.
Výbor ZO Banská Bystrica zúročil skúsenosti nadobudnuté pri organizovaní jednodňových aktivít. Trošku bolestivou, ale predsa tradíciou sa stal napr. športový deň či stredajšie Túlačky po okolí. Využil podporu z grantu ÚNSS a tamojšieho Lions Clubu, niečo prihodila ZO, niečo putovalo z vrecka záujemcov a realizácii projektu Spoznaj svoju organizáciu už nestálo v ceste vôbec nič. A tak 28 ľudí, dychtiacich po dobrodružstve, strávilo dva dni v chate Pánu Bohu za chrbtom, len hory, lesy, pôvabné zvuky prírody a stopy veľkých a tajomných zvierat. Našťastie, každý mal dosť rozumu a nikto žiadnu z dotieravých otázok nevyslovil nahlas.
Únia naša každodenná
Nejaké však predsa len popadali. A veru, nič lepšie nemohli spraviť. O ÚNSS nám síce sudičky rozprávali už v kolíske, ale viacerí z nás to odbili s blaženým úsmevom a zaťatými pästičkami. Takže sme to vzali pekne od Adama: že organizačná štruktúra, to je spolková, výkonná a kontrolná zložka, ktorú čo tvorí a ktorá za čo zodpovedá. V akých národných či medzinárodných vodách s vlajkou ÚNSS plávame, listovalo sa aj v našich stanovách, zvlášť pozorne v kapitolách zaoberajúcich sa členstvom a členmi. Úplne vidím, ako vás striaslo!
Organizátori však tento kolektívny tras predvídali, a tak všetky témy poriadne okorenili. Bez zábran sa preto vyhutovalo, či po rokoch používania rôznych transkripcií latinky bol Braille vôbec prvý, kto navrhol bodové písmo pre nevidiacich. Či bolo víťazom súťaže o zjednodušenie dovtedy existujúceho bodového písma, ktorú iniciovali chlapci z Ústavu pre mladých slepcov v Paríži, alebo či vzniklo zo systému bodov určených pôvodne pre vojenské účely, teda z tajného písma. Ako keď bičom plieska, nasledovali odpovede v bloku o pravidelných projektoch: z akých dvoch častí sa skladá celonárodná umelecká prehliadka Dni Mateja Hrebendu, aká nová kategória je po prvýkrát vyhlásená vo fotografickej súťaži Cesta svetla 2019, inováciou akej súťaže vznikla pred štyrmi rokmi Braillovská olympiáda, aké sú základné témy fotografickej súťaže Cesta svetla, aké disciplíny má Braillovská olympiáda. Ale zahanbiť sa nikto nedal ani pri Bielej pastelke, svetových a medzinárodných dňoch s červeným pásom či výzvach začínajúcich „Vymenujte“.
Poriadne vyobracaní
Zahrievanie kvízmi nestačilo. Myslím organizátorom. Na neďalekej lúke boli pripravené loptičky, nádoby najrôznejších tvarov a veľkostí, prázdne plechovky, voda, laná, všetky možné konáre, šišky a, samozrejme, stopky a zápisník. Každý, kto by čo i len trošku mohol hádzať očkom, bol ihneď spacifikovaný – sily treba vyrovnať – a oslepený priradený do jedného zo štyroch družstiev. Za všeobecného chichotu, postrkovania a povzbudzovania zdolal každý bez výnimky všetky pripravené disciplíny.
Tretí veľký blok nášho zušľachťovania bol zameraný na sebaobsluhu. So striedavými úspechmi pri identifikácii sa účastníci až po lakte ponárali do vrecka plného semienok, gaštanov, gombíkov, štipcov, náprstkov a všakovakých iných drobností. Nasledovalo voňavé rozoznávanie kvetov, byliniek, plodov, listov a ihličia stromov.
Vynikajúci kotlíkový guláš, živú hudbu a turistiku vám spomeniem takisto, ale len preto, aby ste si boli úplne načistom, že na najbližšie podujatie ZO Banská Bystrica si rozhodne treba rezervovať miesto.
Dušana Blašková