Literárna súťaž s hlbším zmyslom

Občianske združenie Úlet vyhlásilo už 9. ročník literárnej súťaže pre základné školy a príslušné ročníky osemročných gymnázií s názvom Šumenie. Tentoraz nielen pre Košický, ale aj pre celý Prešovský kraj. 

 

Dôvodov bolo niekoľko, no prioritným bola voľba hlavného partnera súťaže. Tento rok sa ním stala Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. A keďže mesto Levoča sa zákonite spája so vzdelávaním slabozrakých a nevidiacich a patrí do Prešovského kraja, kde nájdeme ešte niekoľko zaujímavých inštitúcií spätých s touto tematikou, organizátori súťaže vyzvali na tvorivé zmeranie si síl žiakov oboch spomínaných krajov. Tí súťažili v kategórii próza alebo poézia na vyhlásenú tému Farby svet(l)a. Deviaty ročník literárnej súťaže Šumenie tak po všetkých stránkach avizoval hlbší ako len tvorivý rozmer podujatia.

 

Hodnotili spisovatelia

Detské práce hodnotili renomovaní slovenskí spisovatelia. Prozaickým textom sa venoval Zbyňo Džadoň – hudobník, textár, moderátor, herec a autor knihy pre deti Lara a Nebo. Poetické texty hodnotil obľúbený autor básnických zbierok pre deti a mládež, tiež riaditeľ základnej školy Valentín Šefčík. Víťazné práce boli nielen publikované v zborníku a prepis časti z každej víťaznej práce uverejnený v Braillovom písme, ale aj umelecky načítané divadelníkmi z košického divadla Crocus, aby si ich mohli vypočuť aj nevidiaci a slabozrakí kamaráti, rovesníci po celom Slovensku.

 

Takmer dvesto prác

Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa konalo symbolicky v marci – mesiaci kníh. Do súťaže sa prihlásilo takmer dvesto detských prác z rôznych miest. V Regionálnom centre mládeže v Košiciach sa stretli ocenení autori, ktorí sa umiestnili na prvých troch priečkach a tí, ktorých snaha bola odmenená čestným uznaním. Ako sa vyjadrili  porotcovia súťaže, v prácach sa predstavilo naozaj rôznofarebné videnie a vnímanie sveta, vonkajšieho i toho vnútorného, detského i dospievajúceho, nesmelo skúšajúc zákonitosti dospelých. Čo bolo pozitívne, nik sa nesnažil o afektovanú ľútosť nevidiacich, skôr naopak. Súťažiaci žiaci veľmi prirodzene prepájali oba, na prvý pohľad rozdielne svety.

 

Stiahnite si CD

Súčasťou slávnostného vyhlásenia výsledkov bol prednes víťazných prác žiakmi DS Replika, kultúrne predstavenie ZUŠ Bernoláková z Košíc, hudobné vystúpenie porotcu Zbyňa Džadoňa a prednes vlastnej tvorby, básne Valentína Šefčíka, ktorú vymyslel pre všetkých, ktorí myšlienku literárnej súťaže podporili a zapojili sa do nej. Na podujatí vystúpila aj Žofka Teplická, zástupkyňa Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. V rozhovore na pódiu predstavila činnosť a ciele Únie, priblížila život nevidiacich rovesníkov – žiakov. Po ukončení programu vyhodnotenia si každý chcel vyskúšať Pichtov stroj, čím sa veľmi prirodzene a nenútene rozvíjali rozhovory o živote nevidiacich medzi Žofkou a zúčastnenými žiakmi. Všetky víťazné práce si môžete prečítať a stiahnuť na stránke Občianskeho združenia Úlet v záložke Šumenie: http://ulet.sk/sumenie/. Nájdete tam aj načítané práce pre nevidiacich kamarátov a nadšencov deťmi tvoreného umenia.

 

Alena Štrompová, OZ Úlet

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *