Svedectvo o živote so zrakovým postihnutím alebo o fenoméne svetla zachytené na 277 fotografiách od 58 autorov. Tri kategórie a traja porotcovia. To je Cesta svetla 2019.
Súťažné fotografie sa u nás kopili už po 16. raz. Šanca zaujať profesionálov, vyhrať hodnotnú cenu či hrdiť sa svojím dielom na putovných výstavách usporadúvaných naprieč Slovenskom celý budúci rok alebo v stolovom kalendári UNSS, bola vyššia – maximálny počet snímok, pri ktorých ste mohli uviesť svoje meno vďaka novej kategórii, stúpol z vlaňajších 8 na 12. Váš pohľad posudzovali tým svojím – odborným – Lukáš Kimlička, Miroslav Zaťko a Ján Miškovič.
Čiernobiele videnie
„Monochromatická fotografia dopadla v tomto ročníku najlepšie. Veľmi dobre sa jej podarilo pracovať s témou a využívaním fotografických prvkov, ako sú kompozícia, kontrast, forma alebo štruktúra,“ zhodnotil tohtoročnú nádielku Miroslav Zaťko. Spomedzi všetkých zaslaných si s tým najlepšie poradil Andrej Dobrík, ktorý sa v kategórii Čiernobiela fotografia ocitol na 1. mieste. Nasledoval ho Boris Cambel so snímkou Vbehni do života 2 a Jozef Chromiak s cyklom Bez tváre I. – IV.“
![](http://casopisduha.sk/wp-content/uploads/2023/08/Duha-5-2019-fotografia-c.-15.jpg)
Vo farbách
Pomyselnou zlatou medailou ovenčíme Martina Ragana, striebornou Františka Tótha za Nádej a bronzovou Alexandru Chudú. Čestné uznanie si zaslúži Patrícia Chudjaková za snímky A mám ťa a Rozohrávka. Víťazov sa napokon predsa len podarilo nájsť, hoci, pohybujúc sa medzi stolmi pokrytými snímkami z tejto kategórie, porotcovia začínali akosi krútiť hlavou. Vysvetlenie mi opäť poskytol Miroslav Zaťko: „Fotografi dlho túžili po farbe ako vyjadrovacom prostriedku. Keď sa tak stalo, prišlo upokojenie, a to sa akoby prenieslo aj do súťažných príspevkov. Farba nie je tým prostriedkom, ktorým by mohla byť. Nepracuje so svojimi možnosťami, ako sú príbuznosť alebo protiklad. Ona len ilustruje.“
![](http://casopisduha.sk/wp-content/uploads/2023/08/Duha-5-2019-fotografia-c.-16.jpg)
Mobilným telefónom
Vladimír Krivák a jeho Pankrác, Servác, Bonifác svietia na prvej priečke, druhá a tretia ostali prázdne – porota využila svoje právo tieto ocenenia neudeliť. Treba priznať, že novinka bola pre všetkých troch profesionálnych fotografov sklamaním. Hodnotili celkovo 53 snímok – väčšinou pamiatok z dovoleniek, bez nápadu, bez originality, bez odvahy.
„Darmo, Cesta svetla nám dospela, má občiansky preukaz a flirtuje s médiami a sociálnymi sieťami,“ povzdychol si Miroslav Zaťko. „To by bolo všetko v poriadku, keby sme neboli fikciou masovej kultúry úplne presiaknutí. Fotografie v súťaži sú poplatné dobe a možnosti všetko zaznamenať, dotvoriť a medializovať na sériu šťuknutí. Zostáva nám len veriť, že sa to zmení.“
![](http://casopisduha.sk/wp-content/uploads/2023/08/Duha-5-2019-fotografia-c.-17.jpg)
Choďte sa pokochať
Srdečne ďakujeme všetkým, ktorí sa s nami o svoje videnie problematiky zrakového postihnutia či fenoménu svetla podelili, a víťazom blahoželáme. Vernisáž expozície najkrajších prác Cesty svetla 2019 sa uskutoční 5. decembra o 17:00 v priestoroch Slovenského národného divadla v Bratislave.
„Porotcom v takejto súťaži som bol po prvý raz, takže som ani nevedel, čo mám očakávať,“ priznal sa Lukáš Kimlička, ktorý spolu s Miroslavom Zaťkom a Jánom Miškovičom posudzoval umeleckú úroveň zaslaných fotografií. „Netrúfol by som si hodnotiť práce svojich kolegov – profesionálov, do tejto súťaže sa ale mohol prihlásiť každý. Musím povedať, že v niektorých prípadoch bolo poňatie témy vskutku originálne, viacero námetov sa však opakovalo vo všetkých kategóriách a často to boli prvoplánové námety, ktoré som už videl nespočetne veľakrát. Ale ak by som to mal zhodnotiť komplexne, bola to pre mňa zaujímavá a obohacujúca skúsenosť. Súťažiacim by som ale chcel odkázať jedno: nebojte sa viac popustiť uzdu svojej fantázii! Zaujímavé námety nájdete aj tam, kde by ste to nečakali!“
Dušana Blašková