Po celom svete sme si od 10. do 16. marca 2019 pripomínali rôznymi aktivitami Svetový týždeň glaukómu. Ochorenie môže viesť až k strate zraku. Do informovania verejnosti sa pravidelne zapája aj ÚNSS.
Pracovníčky krajských stredísk v informačných stánkoch rozprávali nielen o tomto ochorení, ale aj o našich službách, o pomoci nevidiacim a slabozrakým a o kompenzačných pomôckach pre ľudí so zrakovým postihnutím.
V nákupných centrách, nemocniciach i na školách
KS ÚNSS Košice sa pripojilo k aktivitám 1. súkromnej nemocnice Košice – Šaca. Odborníci vyšetrili vnútroočný tlak 136 záujemcom, z toho bolo 77 žien a 59 mužov.
„Vždy sa radi zapojíme do preventívnych aktivít. Vieme, aké dôležité je informovať ľudí nielen o nebezpečnosti tohto ochorenia, ale aj o tom, čo sa dá robiť, ak nastanú problémy so zrakom. Je dôležité, aby vedeli, že v tom nie sú sami. Sme tu pre nich my z krajských stredísk a vieme im pomôcť v mnohých oblastiach života,“ skonštatovala vedúca KS Zuzana Mihályová.
Banskobystričania mali možnosť dať si v Europa SC urobiť komplexnejšie merania. Odmerali im hladinu cukru v krvi, krvný aj očný tlak. Ďalšou akciou, kde sa mohli návštevníci stretnúť aj s pracovníčkami krajského strediska, bol tradičný Beh v tme. „Návštevníkom podujatia sme požičali klapky na oči alebo simulačné okuliare, aby si vyskúšali, aké je žiť s ochorením zraku alebo ako nevidiaci. Mnohí zistili, že to nie je jednoduché a my veríme, že teraz inak vnímajú ľudí so zrakovým postihnutím i poslanie ÚNSS,“ povedala vedúca KS v Banskej Bystrici Dagmar Filadelfiová.
Bratislavské krajské stredisko sa zúčastnilo na preventívnej akcii v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda. O živote ľudí so zrakovým postihnutím a o pomôckach, ktoré používajú, záujemcov informovala inštruktorka sociálnej rehabilitácie Eva Metonová.
V Žiline merali vďaka MUDr. Martine Molitorovej vnútroočný tlak v OC Mirage. Nechýbal ani informačný stánok tunajšieho krajského strediska. Ďalšou edukačnou zastávkou bol pre preventívny tím seminár na Strednej zdravotníckej škole. Martina Molitorová žiakom porozprávala o glaukóme a o dôležitosti prevencie tohto ochorenia. Nasledovalo meranie vnútroočného tlaku.
„Študentom sme predstavili činnosť krajského strediska ÚNSS. Hovorili sme o sociálnom dopade zrakového postihnutia na život človeka, predstavili sme budúcim zdravotníkom kompenzačné a optické pomôcky, odpovedali na ich otázky. Myslím si, že najsilnejší dojem v nich zanechal náš klient Milan Antal, ktorý im porozprával o živote ľudí so zrakovým postihnutím. Určite ich „dostal“ svojim optimizmom a nákazlivým humorom,“ uzavrela Erika Kanátová, vedúca KS ÚNSS v Žiline.
O glaukóme na facebooku
Verejnosť sme informovali aj prostredníctvom našej FB stránky. Fanúšikom sme prinášali informácie zamerané na prevenciu glaukómu, štatistiky či zaujímavosti o tomto ochorení.
Vedeli ste že?
- Podľa výskumu uverejnenom na webovej stránke glaukoma.org je povedomie verejnosti o glaukómovom ochorení veľmi nízke. Až 30 % opýtaných o ňom nikdy nepočulo.
- Dvadsať percent respondentov tušilo, že glaukóm súvisí s očným tlakom. Viac ako polovica ľudí o ochorení už počula, ale konkrétne si už nevedeli spomenúť. Aj preto je dôležité zúčastňovať sa osvetových podujatí.
- Ak máte glaukóm a lekár vám odporučil očné kvapky, dodržiavajte ich správnu aplikáciu. Ak používate viac ako jedny kvapky, počkajte aspoň 5 minút pred použitím ďalších.
- Nielen svoje zdravie, ale aj oči chránite tým, že nefajčíte.
Eliška Fričovská