Historické pamiatky, vzácna architektúra, artefakty i nádherné umelecké diela – to všetko prilákalo zrakovo postihnutých ľudí z východnej časti Slovenska natoľko, že sa rozhodli vybrať na poznávaciu cestu Hmatom za pamiatkami Spiša.
„Nie vždy platí, že za všetkým treba hľadať ženu. Za aktivitami v rámci projektu Hmatom za pamiatkami Spiša, ktorý si druhej polovici novembra užili ľudia so zrakovým postihnutím a ich sprievodcovia z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Krajské stredisko v Košiciach, sa môžeme poďakovať Karpatskému euroregiónu Slovensko.“
Týmito slovami zhodnotila poznávacie podujatie Zuzana Mihályová, vedúca košického krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Projekt podporilo Ministerstvo kultúry SR.
So skúseným sprievodcom
Cieľom cesty bol Spišský Jeruzalem, ktorý sa nachádza neďaleko Spišskej Kapituly. Účastníkov sprevádzal a poskytol odborný výklad lektor Tomáš Harbuľák. Oboznámil ich nielen s históriou tohto miesta, ale spolu s jedným zo seminaristov záujemcov previedol budovou seminára, zaviedol ich na návštevu Európskeho domu a povodil po uliciach Spišskej Kapituly.
„Ani sychravé počasie a terén sľubujúci poriadne dobrodružstvo – klzký, ale pomocou bielych palíc a našich sprievodcov zvládnuteľný a hlavne zvládnutý – nás neodradili od vychádzky ku kostolu, kde sme si vypočuli históriu prameňa, ktorý tam vyviera,“ opisuje Mihályová.
Pamiatky i artefakty
Súčasťou programu boli pamiatky z obdobia gotiky a románskeho slohu, ktoré sa nachádzajú na múroch Katedrály sv. Martina v Spišskej Kapitule.
Nevidiaci zo skupiny návštevníkov si mohli na pripravenej mape Spišského Jeruzalema hmatom prejsť jeho trasu i imitáciu pamiatok, tiež si mohli ohmatať artefakty a sochy z mramoru a travertínu, ako aj samostatnú trasu v priľahlom priestore. Zároveň mali možnosť vyskúšať si samostatnú priestorovú orientáciu v areáli Spišskej Kapituly a Spišského Jeruzalema.
História aj mýty
Lektor účastníkom predstavil aj pamiatky v meste Levoča. Veď Levoča je známa krásnou históriou a mnohé mýty, ktoré o tomto meste kolujú, ju sprevádzajú dodnes. Samozrejme, o existencii prvej školy pre nevidiacich, celoslovenskej knižnice pre nevidiacich ako aj o rehabilitačnom stredisku pre ľudí, ktorí zrakové postihnutie nadobudli počas života a chcú získať potrebné zručnosti a rekvalifikovať sa, všetci zúčastnení už vedeli. Tí členovia krajského strediska ÚNSS v Košiciach, ktorí sa zo zdravotných a iných dôvodov nemohli zúčastniť aktivity na Spišskej Kapitule, sa mohli s mapou Spišského Jeruzalema oboznámiť v stredisku.
„Chceme srdečne poďakovať Karpatskému euroregiónu Slovensko, za možnosť participácie a účasť v projekte, pomoc našim členom a možnosť ozrejmiť pamiatky Spiša aj skupine ľudí so zrakovým postihnutím,“ dodáva Mihályová. Krajské stredisko by uvítalo pokračovanie úspešného projektu aj v tomto roku.
(red.)