Projekt Rozprávky pre malé Pastelky, ktorý spája vidiace i nevidiace deti a zároveň podporuje našu organizáciu, má ďalšiu novinku. Prichádza do kín!
K Vianociam dostali poslucháči YouTube kanála pastelkových rozprávok originálny darček – dramatizáciu Knihy Džunglí z pera Rudyarda Kiplinga. „Je to ikonické dielo svetovej literatúry a sme nesmierne radi, že sa nám vďaka partnerom a skúsenému profesionálovi, režisérovi Tiborovi Frlajsovi, podarilo presvedčiť legendárnych hercov a angažovať ich. Obrovská vďaka patrí i hudobníkom, Veronike Vitázkovej, ktorá sa postarala o motívy na dychové nástroje, harfistovi Michalovi Matejčíkovi a napokon Miloslavovi Kollárovi, ktorý pôvodnú zvučku nášho projektu interpretoval na tradičný indický nástroj, sitár. Samostatnou kapitolou je audio spracovanie, pri ktorom ako dizajnér cítim prostredníctvom zvukov, hlasov a hudby akoby farby, svetlo i tmu džungle, tak presvedčivo je audio grafika projektu spracovaná,“ vyjadril sa Milan Jursa, majiteľ a konateľ spoločnosti CODES Brand House, ktorá je zároveň producentom projektu.
Príbehy Knihy džunglí oživili osvedčení dabingoví herci Ivo Gogál, Milan Bahúl, Ivan Romančík či Miroslav Noga. Zdatne im však sekundujú malí kolegovia z dabingovej akadémie Slučka.
„Pri realizácii tejto nahrávky sme skutočne načreli do prapodstaty práce s hlasom a hereckým prejavom. Kniha džunglí nie je jednoduchý text, ponúka spektrum charakterov a nesie silné hodnotové posolstvo aj 130 rokov po svojom vzniku,“ prezradil Tibor Frlajs, režisér projektu zo spoločnosti Art Heart a pedagóg dabingovej akadémie Slučka.
Od polovice februára sa poslucháči môžu tešiť z druhej časti Mauglího príbehu. Novým postavám vdýchli život ďalšie známe dabingové hlasy, a to Juraj Predmerský, Dušan Szabó či Andrea Martvoňová.
„Druhý diel prináša viac postáv, pazvukov, na scéne sa zjaví nový negatívny hrdina, pytón Kaa, dôjde k zúčtovaniu so Šérchánom a nadíde dejové vyvrcholenie. Celú atmosféru okrem prekrásnej hudby rámcuje aj nenapodobiteľný Ivan Romančík ako Praslon, jeho výkon dáva dielu neopakovateľný náboj. Čaká nás veľa zábavy, druhý diel je dynamický a vtipnejší než prvý, nové postavy mu dodali spád,“ prezrádza Tibor Frlajs.

„Zvuk bol naozaj 3D, tiger sa prechádzal doslova okolo nás sprava-doľava, bolo to výborné. Skutočne nás vtiahol do deja, až nám bolo ľúto, že sa ukážka skončila,“ prezradila 1. podpredsedníčka ÚNSS Tímea Hóková.
Každým krokom bližšie k ÚNSS
Producent projektu spoločnosť CODES Brand House zapojil do projektu Kniha džunglí aj slovenskú spoločnosť ARTRA, výrobcu špeciálnej pracovnej obuvi. Tá sa rozhodla finančne podporiť nielen realizáciu rozprávky, ale aj ÚNSS.
„V rokoch 2025 a 2026 bude stáť limitovaná edícia topánok z našej výroby na podošve s označením Black Panther Bagheera. Časť zisku z každej predanej topánky s týmto označením budeme posielať priamo do Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska,“ doplnil obchodný riaditeľ spoločnosti ARTRA Martin Arvay.
Džungľa uprostred Partizánskeho
Partner projektu, spoločnosť ARTRA i majiteľ spoločnosti CODES pochádzajú z Partizánskeho, a vo svojom rodnom meste našli podporu pre prezentáciu kino verzie Knihy džunglí. Prvými divákmi príbehu o Mauglím sa tak stanú deti práve z tohto mesta.
„Kino v Partizánskom bolo unikátnym už pred niekoľkými dekádami, vždy bolo nositeľom inovácií, aj pred mnohými rokmi. Keď sme pred desiatimi rokmi dokončili jeho rozsiahlu rekonštrukciu, zaradili sme ho opäť medzi nositeľov noviniek na Slovensku. A teraz, na 10. výročie jeho modernizácie, sa stane priestorom, kde tma a zvuk spoja vidiace deti s deťmi nevidiacimi a slabozrakými. Inklúzia nesmie byť len slovom. Inklúziu treba žiť a pripravovaný projekt prezentácie Knihy džunglí v priestorovom zvuku v Partizánskom je príkladom toho, ako sa dá prepojiť samospráva, jej možnosti a kreativita zo súkromného sektora v prospech silného a ľudsky hlbokého motívu pomáhať tým, ktorí to potrebujú,“ povedal primátor Partizánskeho Jozef Božik.

P. S.
Podrobnejšie informácie o premietaní i jeho konkrétne termíny budú zverejňované na webovej stránke ÚNSS i časopisu Dúha. Všetci ste srdečne vítaní!
Eliška Fričovská