Snažíte sa hovoriť inkluzívnym jazykom, ale pri pomyslení, že by ste mali niekomu vysvetliť, čo to vlastne je, vás oblieva horúčosť? Registrujete tie malé výstupky na chodníku, ktoré vás denne upozornia na cestu, ale netušíte, ako sa to volá a či sa to poskrúcalo aj do paragrafov? Tápete, keď sa vás niekto spýta, prečo tie ryhy v chodníku, ktoré sú vraj pre nevidiacich, končia priamo v stĺpe? Často počujete o pravidlách jasnej tlače a prístupnom webe, ale obsah tých slov vám uniká? Uvítate, keď sú v múzeu reliéfne obrázky, ale nedokážete definovať, prečo bol jeden výborný a v druhom ste sa na prvý dotyk stratili? Vyslobodíme vás!
Informačná kampaň s názvom Búrame bariéry, ktorá v ÚNSS formuje rok 2024, nás primäla pozrieť sa na prístupnosť zo všetkých strán o čosi intenzívnejšie a podrobnejšie než zvyčajne. Široká verejnosť sa prostredníctvom krátkych statusov na sociálnych sieťach i rozsiahlych článkov na webe, fotografií i videí, rôznych mediálnych výstupov, workshopov i konferencií počas celého roka postupne oboznamuje s tým, ktoré situácie nevidiacim a slabozrakým sťažia, alebo úplne znemožnia orientáciu a samostatný pohyb, aké úpravy prostredia môžu samostatne sa pohybujúceho človeka ohroziť na zdraví, dokonca na živote. Poukazujeme na to, čo nám o okolí prezradí zrak, v čom pomôže sluch, kde a ako vstupuje do hry hmat a prečo hodno zapojiť aj čuch. Tí pozornejší už takto na sklonku roka vedia, prečo by sa, povedzme, pri popisoch exponátov v múzeu nemalo použiť pätkové písmo a prečo treba na lesklý alebo priesvitný papier rovno zabudnúť, čo presne znamená štruktúrovaný text a ako ho vytvoriť, čo sa skrýva za jednoduchým spojením „interakcia s asistenčnou technológiou“.
Keďže ale rôzne aspekty prístupnosti sú súčasťou predovšetkým našich všedných dní a neraz sa priamo na nás obracajú priatelia, známi, dokonca i inštitúcie s prosbou o vysvetlenie či konzultáciu, rozhodli sme sa pomôcť upratať vedomosti aj vám. Zorientovať sa v pojmoch, skonkrétniť predstavy o správnych i nesprávnych riešeniach a zosumarizovať čo najviac praktických rád a príkladov. Chceme vás hlbšie vtiahnuť do problematiky, ale žiaden strach, určite nie až tak hlboko, aby ste sa v záplave poučiek a paragrafov utopili. Naším zámerom nie je odradiť vás, ale, naopak, povzbudiť k činorodosti. Zhromaždili sme preto množstvo cenných informácií, postupov, zdrojov a užitočných kontaktov, aby sa všetky nejasnosti rozjasnili. V nadchádzajúcich mesiacoch plánujeme vyraziť do krajských miest, odovzdať vám publikáciu, do ktorej aktuálne SKN Mateja Hrebendu v Levoči zväzuje texty a reliéfne obrázky, a porozprávať sa s vami o prístupnosti. Publikácia vo zväčšenej čiernotlači i v braili sa ujde každej krajskej rade, o miestach a termínoch školení vás budeme včas informovať.
Ktoré oblasti prístupnosti vám sprístupníme?
- prístupnosť v komunikácii: dozviete sa, čo je to inkluzívny jazyk a ako s okolím komunikovať o svojom zrakovom znevýhodnení. Povieme si však aj to, čo je to asertivita a sebaobhajoba a ako slušne požiadať, ale i odmietnuť pomoc;
- prístupnosť architektúry a dopravy: skloníme sa nad reliéfne prvky, ktoré nám uľahčujú orientáciu a samostatný pohyb, pristavíme sa ale aj pri nástrahách cestovania bez vidiaceho sprievodcu;
- prístupnosť informácií: prelistujeme si stránky internetu, elektronických dokumentov i tie, ktoré rešpektujú zásady jasnej tlače;
- prístupnosť kultúry: spoločne sa vyberieme do múzeí, galérií či na verejné podujatia a vrátime sa s rovnakým zážitkom ako ktokoľvek iný.
Kým sa k vám pozvánky s konkrétnosťami dostanú, pokojne si premyslite, o čo by ste sa s ostatnými chceli podeliť, a čo nové by ste sa chceli dozvedieť – diskusii bude určite vyčlenený dostatočný priestor. Tešíme sa na vás a vaše postrehy!
Publikácia vyšla vďaka finančnej podpore Nadácie ČSOB
Dušana Blašková