Na webe je zoznam s kontaktmi na viac ako stovku organizácií, ktoré sa na svete zaoberajú športom pre ľudí so zrakovým postihnutím.
Zaujímajú vás športy, ktoré robia ľudia so zrakovým postihnutím? Európska únia nevidiacich (EBU – European Blind Union), ktorá zastupuje záujmy ľudí so zrakovým postihnutím v Európe upozorňuje na web neziskovej organizácie Nature for All (www.naturefortheblind.com). Tá sa rozhodla v rámci podpory tzv. outdoorových aktivít (aktivít pri ktorých ľudia pobývajú vonku v prírode) sústrediť na svojom webe kontakty na organizácie, ktoré sa zaoberajú športom vhodným pre zrakovo postihnutých.
Príležitostí je veľa
„Existuje mnoho príležitostí pre ľudí so zrakovým alebo s telesným postihnutím, aby sa zapojili do športových aktivít na rekreačnej, tímovej, národnej alebo paralympijskej úrovni. Tu sú odkazy na športové organizácie pre ľudí so zdravotným postihnutím podľa športu a krajiny,“ píše Nature for All v úvode zoznamu. Zverejnené zoznamy zahŕňajú viac ako 20 rôznych typov adaptívnych športov a 109 krajín s národnými športovými organizáciami pre ľudí so zdravotným postihnutím. Za Slovensko na zozname nájdete Slovenskú asociáciu zrakovo postihnutých športovcov.
![Nevidiaci tínedžeri na potulkách v prírode](http://casopisduha.sk/wp-content/uploads/2023/09/Duha-2-2018-fotografia-c.-4.jpg)
Surf, golf…aj to sa dá
Zaujímavá je aj facebooková stránka organizácie. Okrem iného na nej možno nájsť príbeh nevidiaceho španielskeho surfera Aitora Francesenu (a video z jeho jazdy na surfe na mori), alebo príbeh nevidiaceho Jeremyho Poincenota zo San Diega, ktorý je šampiónom v golfe zrakovo postihnutých po tom, čo vo veku 19 rokov stratil zrak. Trénuje ho jeho otec. Tiež možno nájsť videopríbeh Jake Olson, nevidiaceho hráča amerického futbalu.
(ht)