Správca zálohového systému, neštátna nezisková organizácia, vytvoril v spolupráci s ÚNSS zvukové manuály, ktoré nevidiacich a slabozrakých spotrebiteľov krok za krokom prevedú obsluhou konkrétneho typu prístroja. Prehľadne usporiadané a zrozumiteľne podané informácie získate po tom, čo svojím mobilným telefónom zoskenujete QR kód. Ten sa nachádza na niekoľko milimetrov hrubej plastovej nálepke a vľavo dolu je označený písmenami QR v braili. Od polovice marca nájdete inštrukcie v takejto podobe na pätnástich druhoch zálohomatov, postupne sa však QR kódy budú objavovať aj na zvyšných typoch.
Od 1. januára 2022 je na Slovensku oficiálne spustené zálohovanie nápojových obalov. Za plastové fľaše a plechovky na nápoje s objemom od 0,1 do 3 litrov, označené symbolom „Z“ a zakúpené na Slovensku, dostane spotrebiteľ naspäť sumu 15 centov. Podmienkou však je, že obaly sa musia vracať prázdne, nepoškodené a nestlačené, aby bola úroveň recyklácie čo najvyššia, plastové fľaše sa odovzdávajú aj s vrchnáčikom.
S cieľom sprístupniť zálohovanie skutočne všetkým sa v roku 2023 začalo uvažovať aj o tom, ako celým procesom previesť aj nevidiacich a slabozrakých. Od počiatočných návrhov sprístupniť používanie zálohomatov prostredníctvom textového návodu v braili a latinke sa upustilo a po vzájomnej dohode padla voľba na QR kód. Miesto, kde sa nachádza, identifikujete podľa niekoľko milimetrov hrubej plastovej nálepky (takže ju bez väčších ťažkostí lokalizujú aj starší ľudia so zníženou citlivosťou prstov) a podľa písmen QR v braili, ktoré sú v jej ľavom dolnom rohu. ÚNSS Správcovi zálohového systému vypracovala odporúčania, ako manuály formulovať, aby boli čo najpresnejšie a najzrozumiteľnejšie. Upozornila napr., že vzdialenosti je potrebné uvádzať v centimetroch, usmernenia, kde konkrétne prvky hľadať, slovami vľavo od otvoru, nad/pod QR kódom a pod. Zálohomat vám ale „povie“ aj to, podľa akých zvukov si môžete ne/správnosť svojho počínania overiť – otvorenie a zatvorenie kovových dvierok a následné lisovanie plastovej fľaše alebo plechovky je signálom, že prístroj vložený obal akceptoval, charakteristický zvuk ale sprevádza aj situáciu, keď prístroj čiarový kód nezachytil. Len na okraj dodávame, že na viacero pokusov pri vkladaní obalov do zálohomatu sa treba pripraviť, pretože bez zrakovej kontroly je náročné určiť, kde presne sa na obale čiarový kód nachádza a ako ho nasmerovať k zabudovanému skeneru. Záverečnou fázou spolupráce bola prehliadka zálohomaatov v teréne a vytipovanie miesta, kde by bolo najvhodnejšie štítok umiestniť.
„Proces obsluhy prístrojov prostredníctvom QR kódov je veľmi jednoduchý,“ hovorí konzultantka prístupnosti Michaela Dlhá, ktorá od začiatku projektu dohliadala na efektívnosť riešenia pre ľudí so zrakovým postihnutím. „Aby mohol spotrebiteľ zvukový návod využiť, musí mať telefón, umožňujúci skenovanie QR kódov a prístup k mobilným dátam – vlastným, alebo z dostupnej wifi siete. Stačí podísť k zálohomatu a lokalizovať štítok s kódom. Ten býva umiestnený rôzne vysoko v závislosti od typu, ale zvyčajne je to v rozpätí meter až takmer poldruha metra nad zemou. Potom spustí buď bežný fotoaparát, alebo špecializovanú aplikáciu. Ja osobne odporúčam na zariadeniach od Samsungu využiť funkciu Skenovanie QR kódu v Rýchlych nastaveniach, oba operačné systémy (t. j. Android i IOS) ale podporujú aj bezplatnú aplikáciu Seeing Assistant Home, určenú pre nevidiacich a slabozrakých. Po úspešnom naskenovaní treba poklepať na nasnímané prepojenie a následne vo webovom prehliadači na jediné tlačidlo Prehrať. Tým sa zvukový manuál spustí, a keď bude človek so zrakovým postihnutím nasledovať inštrukcie, mal by celý proces zvládnuť aj bez pomoci,“ uzatvára Michaela Dlhá.

Záverom
Intenzívna spolupráca s obchodníkmi umožnila v prvej fáze umiestniť QR kódy na reliéfnych štítkoch, s nápisom v braili a so zvukovým manuálom na pätnástich typoch zálohomatov, čo v súčasnosti predstavuje približne 2400 zálohomatov na takmer 2200 odberných miestach po celom Slovensku. V ďalšej fáze budú QR kódy umiestňované aj na zvyšné typy zálohomatov, ktoré sú vo vlastníctve obchodníkov, ako aj na novo vznikajúce odberné miesta so zálohomatmi.
Tlačovú konferenciu, na ktorej boli výsledky úsilia o sprístupnenie zálohomatov predstavené verejnosti, si môžete pozrieť na Youtube kanáli Slovensko Zálohuje.
Dušana Blašková