Slávik – pevec noci, alebo škovránok – zvestovateľ rána?

Vy sa ako Rómeo a Júlia hašteriť nemusíte! To, ktorý vták vám práve spieva do kroku, zistíte vďaka mobilnej aplikácii BirdNET, ktorú vyvinul medzinárodný tím vedcov z Cornell University (Ithaca, štát New York) a Technickej univerzity v Saskej Kamenici (Nemecko). Stačí, ak na svoj smartfón nahráte krátky zvukový záznam, poklepete na tlačidlo analyzovať a umelá inteligencia vám prezradí, o aký druh vtáka ide. Spočiatku do mobilu prilietali len najpopulárnejšie operence Európy a Severnej Ameriky, v súčasnosti v ňom môžu zahniezdiť viac než tri tisícky z celého sveta.

 

Pomôcť. Širokej verejnosti lepšie spoznať svoje okolie a zvýšiť ekologické povedomie, ornitológom monitorovať vzácne druhy, sledovať trasy sťahovavých vtákov a lokálne vtáčie dialekty. To bol cieľ tímu odborníkov, ktorí v roku 2018 zavŕšil medzinárodný projekt a milovníkom prírody dal k dispozícii mobilnú aplikáciu BirdNET. Tá dnes funguje pod oboma najrozšírenejšími operačnými systémami (bezplatne si ju teda môžete stiahnuť z App Store i z Google Play) a „rozštebotala“ viac než dva milióny mobilov po celom svete. Čo ale možno okrem iného považovať za jej veľký plus, je jej prístupnosť.

Stručný návod, ako sa vo vtáčom orchestri zorientovať, ponúkol Jakub Blažek v magazíne o technike pre ľudí so zrakovým postihnutím TÉČKO, ktorý vydáva redakcia Sjednocenej organizácie nevidomých a slabozrakých ČR, a to v čísle z 7. júna minulého roku v článku s názvom BirdNET – užitečná mobilní aplikace pro identifikaci ptačího zpěvu. Dozviete sa z neho, že prostredie je rozdelené do troch panelov: Nahrávanie, Výber a Výsledky a že aplikácia začne po spustení automaticky vyhotovovať zvukový záznam. Určite si preto vyhliadnite miesto, kde sa spev ozýva naozaj hlasno a zreteľne a dajte pozor, aby v pozadí nebolo počuť vravu ľudí, hluk ulice, aby nedul silný vietor a pod. Keď zachytíte celú „pieseň“, stačí poklepaním na príslušné tlačidlo nahrávanie pozastaviť, opätovným spustením záznam skontrolovať a potom na časovej osi prstom označiť úsek, ktorý chcete nechať umelou inteligenciou rozpoznať. Autor článku upozorňuje, že je to jediný krok, pri ktorom čítač nepomôže, takže ho odporúča na chvíľku vypnúť a jednoducho označiť všetko, čo sa vám mikrofónom podarilo zachytiť. Inými slovami, jedným ťahom prejsť prstom zľava doprava približne v strede obrazovky, čítač opäť spustiť, presvedčiť sa, že záznam je naozaj označený, a poklepať na tlačidlo Analyzovať. Algoritmy umelej inteligencie, ktoré sú prepojené so serverom na univerzite v Nemecku, získaný materiál vyhodnotia a obratom sa vám na mobile zobrazí český i latinský názov a informácia o spoľahlivosti výsledku. Tá sa zvyčajne približuje deväťdesiatim percentám. V prípade nekvalitnej nahrávky (spevák bol od vás priveľmi ďaleko, nahrávka bola skôr mestsky kakofonická než prírodne melodická a pod.) vás aplikácia upozorní, že to bolo nad jej sily. Ponúkne vám ale zoznam vtákov, ktoré teoreticky prichádzajú do úvahy. Na každého z nich môžete poklepať, prečítať si o ňom niečo zaujímavé, príp. si ešte raz vypočuť jeho spev. K dispozícii máte tri rôzne encyklopédie, z ktorých si môžete vyberať v spodnej časti obrazovky.

Na záver len malé, ale dôležité uistenie. Je pravda, že každá nahrávka z vašich potuliek mieri na univerzitný server, ale na súkromie a anonymitu nadšených pozorovateľov sa pamätalo. Do Nemecka je vysielaný náhodne vygenerovaný identifikátor zariadenia, oveľa hodnotnejšie sú pre výskumníkov údaje, na základe ktorých môžu vytvárať mapu výskytu spevavých vtákov, či rekonštruovať migračné vzorce tých sťahovavých.

 

Pre domasedov

Ak sa do lesa bojíte, na ulicu nechcete, s aplikáciami sa nezaplietate, ale vtáčím koncertom by ste nepohrdli, odporúčam on-line „kurzy”, pod ktoré sa podpísal tím z Bird.watching.sk. Alebo na ich stránke, alebo Youtube kanáli Slovakia Birdwatching.

 

Dušana Blašková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *